Investiční banky opouštějí New York a Londýn, stěhují se za levnými bankéři | E15.cz

Investiční banky opouštějí New York a Londýn, stěhují se za levnými bankéři

Investiční banky opouštějí New York a Londýn, stěhují se za levnými bankéři
15. června 2016 • 06:39
Mezinárodní investiční banky se začínají obracet zády k tradičním finančním centrům – New Yorku a Londýnu. I na investiční banky jsou tamní ceny už příliš vysoké a bankéři žádají příliš velké platy. Banky tak pokukují jinde po levnější pracovní síle.

Finančníci hledající práci u předních investičních bank tak možná budou muset brzo počítat s tím, že jejich kancelář bude příště namísto londýnské City či newyorského Manhattanu v Dublinu, Lisabonu, Varšavě či v Severní Karolíně.

Přesun tisíců pracovních míst do levnějších lokalit urychlují přední americké a evropké banky kvůli klesajícím ziskům. Například manažeři BNP Paribas právě dolaďují plány, podle kterých by rádi přijali dalších několik tisíc zaměstnanců do své lisabonské pobočky.

Největší francouzská banka v Portugalsku již zaměstnává na dva tisíce lidí. Credit Suisse propustí v Londýně 1800 zaměstnců a dalších 1600 se bude poroučet v domácím Švýcarsku. Nahradí je levnější pracovní silou v Indii, Varšavě a Raleig v Severní Karolíně ve Spojených státech. Už loni Credit Suisse oznámila, že přestěhuje přibližně stovku svých nejlepších traderů z Londýna do levnějšího irského Dublinu.

Výdělky investičních bankéřů
Kde si nejvíce vydělají? Mzdy se liší pozici od pozice, banku od banky. Nejvyšší mzdy v Evropské unii jsou v Paříži a Londýně. U těchto měst se vychází. V Lisabonu jsou mzdy poloviční a ve Varšavě dokonce třetinové. Jsou zde ale nižší náklady na život.

Tyto plány ukazují, jak banky v těžkých časech důsledněji posuzují, jaká oddělení musejí sídlit v drahých finančních centrech v době, kdy digitální komunikace usnadňují práci na dálku. „Korporátní a investiční banky se snaží část zaměstnanců přesouvat do levnějších lokalit již roky, ale co vidíme nyní, je skutečné urychlení trendu vlivem digitalizace celého bankovnictví a ekonomických obtíží,“ uvedl pro deník Financial Times Bill Michael, globální šéf pro bankovnictví a kapitálové trhy v poradenské KPMG.

Například bankovní gigant Goldman Sachs buduje v indickém Bengalúru kampus pro devět tisíc – především technických a IT – pracovníků. To by z indického města udělalo po New Yorku druhou největší pobočku americké banky vzhledem k počtu zaměstnanců. Další stovky zaměstnanců hodlá Goldman Sachs letos přijmout do svého varšavského servisního centra.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!