Investiční doporučení pro rok 2010

15.1.2010 9:18   |  

Rok 2010 je před námi. Stejně tak řada investičních příležitostí. Proto jsme pro ty, kteří chtějí začít s investováním, i ty, kteří tak již činí, připravili 12 tipů a doporučení pro nadcházející měsíce.

Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím však doporučujeme kontaktovat zkušeného poradce a záměry s ním konzultovat.

1. Zůstaňte nohama na zemi. Růst z roku 2009 byl extrémní a nebude se opakovat.

2. Investujte pouze s dlouhodobým výhledem.

3. Neodepisujte předčasně USA a dolar. Možná jsou Američani hloupí, namyšlení a nenažraní, možná Fed tiskne moc peněz, možná Spojené státy nikdy nesplatí své dluhy… ale pořád je to hlavní světová velmoc a hlavní světová měna.

4. Dbejte na širokou regionální a měnovou diverzifikaci. Rozkládejte investice zejména mezi USA, západní Evropu a BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

5. Nepřeceňujte úlohu zlata jako „neinflační měny“. Zlato je dnes více než kdy jindy komodita ovládaná velkými hráči (bankami, fondy).

6. Proti inflaci velmi dobře ochrání i jiné komodity, z dlouhodobého hlediska doporučujeme zejména zemědělské komodity – pšenici, kukuřici a rýži.

7. Zapomeňte na diamanty, s jejichž prodejem se v poslední době v Česku roztrhl pytel. Jsou mnohonásobně předražené.

8. Nečekejte, že ceny nemovitostí v České republice porostou. V mnoha oblastech ještě budou ceny klesat. Ani dlouhodobé vyhlídky nemovitostí nejsou vzhledem k demografickému vývoji české populace pro investici příznivé.

9. Prodejte z portfolia státní dluhopisy. Investoři budou chtít za nákup dluhopisů vyšší výnosy. Úrokové výnosy dluhopisů tedy porostou, zatímco tržní cena stávajících dluhopisů bude klesat.

10. Nekupujte libovolné akcie ani indexy. Pozorně vybírejte pouze nejlepší tituly, sledujte bedlivě ocenění každé akcie. Preferujte velké firmy stabilně vyplácející dividendy (těžaři ropy, pojišťovny a telekomunikace). Menší část akciového portfolia můžete investovat do malých růstových společností (například nanotechnologie a biotechnologie).

11. Pokud nedisponujete větším kapitálem, nevěšte hlavu, můžete investovat pravidelně každý měsíc drobnou částku do podílových fondů, a kapitál tak postupně nashromáždit.

12. Vždy používejte vlastní rozum. Nikdy slepě nevěřte doporučením odborníků včetně těch, která nyní čtete. Berte je jako pomůcku, ne jako dogma.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web