Investoři mají velký zájem o záchranné dluhopisy eurozóny

14.6.2011 16:27   |  

Evropský fond finanční stability očekává, že získá prodejem druhé emise dluhopisů další miliardy eur. Navzdory nejasnosti ohledně podmínek druhé mezinárodní pomoci Řecku a rostoucím úrokům, za které se půjčují další periferní státy eurozóny, investiční fondy a centrální banky z Evropy a Asie – možná i pár amerických fondů – jsou rozhodnuté dluhopisy nakoupit.

Očekává se, že Evropský fond finanční stability, dočasný mechanismus, který bude v roce 2013 nahrazen stálým Evropským stabilizačním mechanismem, upíše desetileté dluhopisy za pět miliard eur. Poptávka tento objem výrazně převyšuje, což značí přetrvávající důvěru investorů v Evropu jako celek.

Bankéři očekávají, že poptávka po nynější emisi bondů dosáhne minimálně deseti miliard euro. Jeden ze seniorních investičních bankéřů řekl o fondu finanční stability deníku Financial Times: „Máme velmi pozitivní ohlasy od řady fondů a centrálních bank z celého světa. To ukazuje, že Evropa je oblíbená jako celek, ačkoliv málokdo chce dneska kupovat obligace periferních zemí eurozóny. Tyto dluhopisy jsou skvělou reklamou a příležitostí vytvořit společný dluhopis celé eurozóny a posunout se ve fiskální integraci o kus dále.“

Právě vidina společného dluhopisu před časem vystrašila řadu zemí euro, převážně pak těch fiskálně zodpovědnějších s vyšších úvěrovým ratingem. Šest ze 17 členských zemí drží nejvyšší možný rating AAA.

Cena a výnos dluhopisů by měli být zveřejněny dnes. Úpis dluhopisů povedou banky Barclays Capital, Deutsche Bank a HSBC. Prodej by měl být zahájen také během dneška, s odvoláním na zdroj blízký jednání to uvedla agentura Bloomberg. Výnos první emise dluhopisů vydaných záchraným unijním fondem šel na pomoc Irsku, zisk z nynějšího úpisu bude součástí záchraného balíčku pro Portugalsko.


==== První emise měla úspěch ====

Historicky první emisi bondů vydal Evropský stabilizační fond letos v lednu. I tehdy byl objem upsaných obligací s ratingem AAA pět miliard euro. Objednávky od institucí, který hledají výhradně instrumenty a nejvyšším ratingem, dosáhly 40 miliard eur. Takové množství objednávek se nyní nečeká, ale bankéři se shodují, že dluhopis garantovaný všemi 17 státy euro je velmi atraktivní.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web