Investoři mají velký zájem o záchranné dluhopisy eurozóny

14.6.2011 16:27   |  

Evropský fond finanční stability očekává, že získá prodejem druhé emise dluhopisů další miliardy eur. Navzdory nejasnosti ohledně podmínek druhé mezinárodní pomoci Řecku a rostoucím úrokům, za které se půjčují další periferní státy eurozóny, investiční fondy a centrální banky z Evropy a Asie – možná i pár amerických fondů – jsou rozhodnuté dluhopisy nakoupit.

Očekává se, že Evropský fond finanční stability, dočasný mechanismus, který bude v roce 2013 nahrazen stálým Evropským stabilizačním mechanismem, upíše desetileté dluhopisy za pět miliard eur. Poptávka tento objem výrazně převyšuje, což značí přetrvávající důvěru investorů v Evropu jako celek.

Bankéři očekávají, že poptávka po nynější emisi bondů dosáhne minimálně deseti miliard euro. Jeden ze seniorních investičních bankéřů řekl o fondu finanční stability deníku Financial Times: „Máme velmi pozitivní ohlasy od řady fondů a centrálních bank z celého světa. To ukazuje, že Evropa je oblíbená jako celek, ačkoliv málokdo chce dneska kupovat obligace periferních zemí eurozóny. Tyto dluhopisy jsou skvělou reklamou a příležitostí vytvořit společný dluhopis celé eurozóny a posunout se ve fiskální integraci o kus dále.“

Právě vidina společného dluhopisu před časem vystrašila řadu zemí euro, převážně pak těch fiskálně zodpovědnějších s vyšších úvěrovým ratingem. Šest ze 17 členských zemí drží nejvyšší možný rating AAA.

Cena a výnos dluhopisů by měli být zveřejněny dnes. Úpis dluhopisů povedou banky Barclays Capital, Deutsche Bank a HSBC. Prodej by měl být zahájen také během dneška, s odvoláním na zdroj blízký jednání to uvedla agentura Bloomberg. Výnos první emise dluhopisů vydaných záchraným unijním fondem šel na pomoc Irsku, zisk z nynějšího úpisu bude součástí záchraného balíčku pro Portugalsko.


==== První emise měla úspěch ====

Historicky první emisi bondů vydal Evropský stabilizační fond letos v lednu. I tehdy byl objem upsaných obligací s ratingem AAA pět miliard euro. Objednávky od institucí, který hledají výhradně instrumenty a nejvyšším ratingem, dosáhly 40 miliard eur. Takové množství objednávek se nyní nečeká, ale bankéři se shodují, že dluhopis garantovaný všemi 17 státy euro je velmi atraktivní.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web