Investoři ocenili Erdoganův úspěch, posílily akcie i měna

Finanční trhy oslavily výsledky předčasných tureckých voleb živelným veselím. Ceny akcií na istanbulské burze podražily během pondělka o více než pět procent, podstatně větší důvěru dostala mezi investory i turecká měna. Lira na posílení moci v rukou prezidenta Recepa Erdogana reagovala čtyřprocentním růstem vůči dolaru.

 Recep Tayyip Erdoğan
3.11.2015 8:50   |  

„Výsledky voleb ukončí období politické nejistoty, nicméně před vládou stojí obtížný problém, kterak obnovit důvěryhodnost své hospodářské politiky, která v posledních letech snižovala zájem investorů o tuto zemi,“ uvádí ekonom britské poradenské firmy Capital Economics William Jackson.

Na posílení moci prezidenta Erdogana reagovala turecká lira růstem o čtyři procenta vůči americkému dolaru

Turecko letos prakticky zmizelo z investorských map. Kapitál prchající ze země srazil do září tureckou burzu o více než 20 procent, ještě ostřejší propad stihl tamní měnu. Lira do okamžiku vyhlášení volebních výsledků ztratila proti dolaru skoro třetinu své hodnoty.

„Očekáváme výrazné zrychlení růstu turecké ekonomiky,“ odůvodňuje povolební nadšení trhů analytička brokerské firmy FXstreet Valerie Bednarikova. Ekonomiku s očekávaným růstem kolem tří procent trápí vedle nečitelné hospodářské politiky i inflace, proti loňsku ceny vzrostly zhruba o sedm procent.


Čtěte také:

Černý den pro tureckou demokracii, píše o Erdoganově vítězství světový tisk

Erdogan bojoval o pravomoci, vládu sestaví sám

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Tykač by koupí OKD ovládl českou těžbu uhlí, varuje analytik

Zájem finančníka Pavla Tykače o koupení černouhelné OKD dává logiku, shodují se analytici. Upozorňují především na Tykačovy dobré informace z oboru, které má díky své skupině… více

Komerční prezentace
Mobilní web