Investoři větří tučné bankovní dividendy

Evropu mohou v příštích letech zaplavit stovky miliard bankovních dividend navíc. Protržení výplatní hráze zatím brání stále nejasné podmínky regulace Basel III. Opatrné banky raději sází na jistotu, hromadí hotovost a vyhýbají se riziku. Shánět narychlo dodatečný kapitál by totiž mohlo být drahé, a jak ukázala finanční krize, v některých případech i nemožné.

Ilustrační foto
30.7.2013 6:47   |  

I tak se investoři zahojí. Podle analytiků banky Barclays by měly evropské banky v příštím roce vyplatit na dividendách 32 miliard eur, tedy o polovinu více než letos. „Pokud neexistují růstové příležitosti, je realistické uvažovat o navýšení dividendových výplat,“ uvedl pro Reuters analytik Barclays Mike Harrison. Zatímco během uplynulých dvou dekád evropské banky vyplácely svým akcionářům v průměru 40 procent zisku, nově by to podle Harrisona mohlo být 60 procent. Nejštědřejší byly banky na starém kontinentu v roce 2007. Akcionáři si tehdy přišli na bezmála padesát miliard eur.

„Nejistota kolem regulace Basel III v otázce kapitálových požadavků stále trvá. Jasno není například ohledně vah rizikových aktiv, a banky tak přesně nevědí, kolik kapitálu budou muset finálně držet,“ vysvětluje Milan Lávička z J&T Banky. Finanční ústavy tak raději drží více kapitálu, než je nutné, dodává.

Banky nejsou schopny využít příliv hotovosti. Recese drží poptávku po úvěru pod pokličkou, trh fúzí a akvizic zůstává plochý a regulatorní riziko je stále palčivé.

Nadbytek hotovosti mohou banky po vyjasnění pravidel regulace a absenci jiných příležitostí vyplatit v dividendách. Řešení regulatorní hádanky zůstává sice v nedohlednu, akcionářům by se však trpělivost mohla vyplatit. „Šťavnaté odměny by se mohli investoři dočkat nejdříve v roce 2014,“ uvádí Andrea Williams z Royal London Asset Management. Na své by si mohli přijít i domácí investoři. Více kapitálu, než je nezbytně nutné, drží například Komerční banka. „Až se regulatorní podmínky vyjasní, může banka vyplatit vyšší dividendu,“ dodává Lávička. „Vývoj regulatorních požadavků patří k faktorům, které ovlivní budoucí dividendovou politiku,“ uvádí Monika Klucová z Komerční banky.


Čtěte také:

České banky poslaly matkám 29 miliard, nejvíc ČSOB do Belgie

Bankám hrozí pád do dluhopisové pasti

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web