Akcie ČSOB upíše KBC i ve Varšavě. Duální akce se čeká příští rok

24.11.2010 15:17   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Cenné papíry Československé obchodní banky, dcery belgické skupiny KBC, půjdou v příštím roce na burzu. Kromě pražského parketu, o němž se spekulovalo, se mají obchodovat také ve Varšavě. Agentuře Reuters to potvrdily tři zdroje. „O primárním veřejné nabídce může rozhodnout pouze vlastník,“ nechtěl záležitost komentovat mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

KBCinformace o úpisu v Praze a Varšavě nepotvrdila ani nevyvrátila. „V dané chvíli nebudeme komentovat ani prodávané podíly, ani načasování, ani průběh transakce,“ sdělila pro Reuters mluvčí Viviane Huybrechtová.

Prodej části ČSOB je nicméně v rozhodující fází, tvrdí Reuters. Belgičané se k tomu kroku zavázali u Evropské komise, protože chtějí tímto způsobem splatit pomoc belgické vlády ve výši sedmi miliard eur.

Pokud se zprávy o duálním kotaci potvrdí, bude ČSOB druhou dcerou KBC, jejíž akcie přistanou v polské metropoli. „První byla Kredyt Bank, která patří belgickému domu z 80 procent,“ připomněl polský deník Parkiet.

Otázkou zůstává, kdy se operace odehraje a jak velký díl z ČSOB zahraniční matka investorům nabídne. „Nejpozději, jak jen to bude možné, a tak málo, co jen půjde,“ myslí si Milan Lávička z české finanční společnosti Atlantik FT. „ČSOB je nejziskovější subjekt v celé skupině. Aby si KBC zachovala co největší kus, bude hledat peníze všude jindy,“ dodává Lávička.

Ztrátu části české banky považuje ovšem hlavní ekonom české Raiffeisenbank Pavel Mertlík, za nevyhnutelnou. „Majitelé nemají jinou volbu,“ říká.

Média tipují, že do nabídky půjde 30 až 40 procent ČSOB. „Takto by KBC získala více než dvě miliardy eur,“ odhaduje analytik Lávička.

Autor: Aureliusz M. Pędziwol l Varšava, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web