Irské banky musejí zaplatit 25 miliard eur

31.8.2010 19:39   |  

Irské banky čeká v září splácení dluhů přesahujících 25 miliard eur. Mohl by to být důležitý test sentimentu mezi investory vůči celému finančnímu sektoru eurozóny.

Tento týden se po letních prázdninách opět otevřel evropský trh s dluhopisy. Blížící se splatnost irských dluhopisů rozdmýchala obavy, zda mohou nové bondy určené k refinancování dluhu ovlivnit chuť investorů půjčovat dalším bankám. „Každý očekává ’velké září‘ a trh už podle toho zpomalil v očekávání velkých objemů obchodů v začínajícím měsíci,“ řekl deníku Financial Times bankéř, který si nepřál být jmenován.

Evropské banky měly letos problémy s přístup na trh, kde by mohly získat finance. V květnu a červnu byly doslova odstřiženy od přístupu k prostředkům na trzích, jelikož problémy se splácením dluhů Řecka a dalších zemí eurozóny poslaly ceny financování státních dluhů do nebeských výšin.

Zlepšující se situace na trhu v červenci a srpnu dovolila několika bankám upsat dluhopisy. Týkalo se to i bank ze zemí, které na tom nejsou ekonomicky nejlépe, jako například Španělska. Rostoucí obavy o zdraví irské ekonomiky však zvýšily rizikové bonusy oproti Německu na rekordní úroveň, což také zvýší náklady bank na správu vlastního dluhu.

„Existuje obava, že je potřeba úpisu velkého množství bondů irských a španělských bank během tohoto měsíce a je otázkou až se objeví na trhu, jaký kupon budou muset finanční instituce nabídnout,“ zdůraznil Rohith Chandra Rajan, analytik společnosti Barclay’s Capital. „Jako všechny banky, budou se také snažit získat co nejdelší splatnost svých dluhopisů, ale je otázkou, jakého prodloužení splatnosti svých bondů mohou dosáhnout,“ připomněl Rajan.

Minulý týden agentura S&P snížila úvěrový rating Irska o jeden stupeň na úroveň AA- a ponechala negativní výhled.

Velká Británie možná nakonec na zestátnění bank vydělá

Zní to podivně, ale je to tak. Původně se tvrdilo, že záchrana bank před bankrotem bude Velkou Británii stát až 850 miliard liber. Podle analýzy Banker magazine může vláda vydělat i 27 miliard liber, pokud ekonomika poroste podle očekávání. Zisk má generovat především růst cen akcií bank ve státním vlastnictví.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web