Irské banky potřebují 24 miliard eur, ukázaly zátěžové zkoušky

31.3.2011 18:12   |  

aktualizováno Největší irské banky budou potřebovat dalších asi 24 miliard eur (zhruba 589 miliard korun), aby se dokázaly vypořádat s případnými dalšími problémy, které by mohly potkat ekonomiku a finanční systém. Ukázaly to nové výsledky zátěžových zkoušek, které dnes zveřejnila irská centrální banka. Ta zkoumala stav čtyř největších bank. Dnes o tom informovala agentura AFP a list The Irish Times s odkazem na údaje irské centrální banky.

Ta zkoumala stav čtyř největších bank. Zdaleka nejvíce peněz si bude muset zajistit ústav Allied Irish Banks. Provést nové zátěžové zkoušky byla podmínka, ke které se Irsko zavázalo, když se loni v listopadu rozhodlo přijmout mezinárodní finanční pomoc. Ta dosahuje 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu korun) a země ji čerpá od evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu.

Výsledky zátěžových testů ukázaly, že finanční ústav Allied Irish Banks bude potřebovat 13,3 miliardy eur (asi 326,4 miliardy korun), zatímco největší irská banka Bank of Ireland si bude muset zajistit asi 5,2 miliardy eur (zhruba 127,6 miliardy korun). Kolem 1,5 miliardy eur (zhruba 36,8 miliardy korun) musí získat stavební spořitelna EBS Building Society a zhruba čtyři miliardy eur (asi 98,2 miliardy korun) potřebuje ústav Irish life & Permanent.

Guvernér centrální banky Patrick Honohan podle agentury AP řekl, že finanční ústavy si budou muset zajistit peníze převážně na posílení rezerv. Část finančních prostředků je nutných i na krytí dalších špatných úvěrů. Banky přitom budou muset udržet kapitálovou přiměřenost alespoň na šesti procentech.Oznámená částka zvyšuje celkové náklady, které už od roku 2009 Irsko vynaložilo na sanaci finančního sektoru, na zhruba 70 miliard eur (asi 1,7 bilionu korun).

Od dnešního rána irská centrální banka pozastavila obchodování Bank of Ireland a Allied Irish Banks. Neobchoduje se ani s akciemi Irish Life & Permanent.

Irská vláda v loňském roce požádala Evropskou unii (EU) a Mezinárodní měnové fond (MMF) o pomoc. Z celkové částky 85 miliard eur (2,08 bilionu korun) má 35 miliard (858,4 miliardy korun) putovat právě do irského bankovního sektoru, který nejvíce zasáhla bublina na trhu s nemovitostmi.

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web