Irsko dostane další finanční pomoc

Mezinárodní měnový fond schválil vyplacení další části dohodnuté úvěrové pomoci Irsku, tentokrát ve výši 970 milionů eur (24,9 miliardy korun). Jde o již devátou tranši pro ostrovní zemi, kterou měl úvěrový program pomoci zachránit před bankrotem. Dublin od MMF dostal již zhruba 22,6 miliardy eur (581 miliard korun).

 Irsko - ilustrační foto
23.3.2013 9:44   |  

Irsko zažilo ke konci minulého desetiletí kvůli krachu realitní bubliny těžkou bankovní krizi a sanace bank vedla k neúnosným rozpočtovým deficitům a prudkému růstu státního dluhu. Země se v listopadu 2010 dohodla na úvěrové pomoci s EU a MMF v celkové hodnotě 85 miliard eur (2,1 bilionukorun) a její podmínky se jí dařilo plnit.

Irsko se loni zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky eurozóny, která se snaží vybřednout z dluhové krize. Země minulý týden prodala investorům své první desetileté dluhopisy a pokročilo tak na cestě k úplnému návratu na kapitálové trhy.

MMF v prohlášení uvedl, že Irsko pokračovalo v zavádění tvrdých reforem. „Reálný hrubý domácí produkt se v roce 2012 zvýšil o 0,9 procenta a zaměstnanost během roku mírně rostla,“ oznámil MMF. Upozornil však na „zvýšenou“ míru nezaměstnanosti v Irsku, která činí 14,2 procenta, a na skutečnost, že některé úvěry nadále představují „problémy“.


Více čtěte:

Irsko úspěšně prodalo svůj dluh

Irsko zlikviduje banku Anglo Irish


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web