Irsko dostane finanční pomoc, trhy rostou

22.11.2010 12:34   |  

Dohoda Evropské unie (EU) o pomoci Irsku nastartovala finanční trhy k růstu akcií a poklesu úroků z vládních dluhopisů. O finanční podporu požádalo Irsko EU oficiálně v neděli, ministři financí eurozóny žádost schválili. O konkrétním způsobu pomoci by mělo být jasno do konce listopadu. Tuto středu předloží irská vláda plán rozpočtových úspor. Podle irských médií tím definitivně končí kontrola nad ekonomickou politikou země.

Podle zdrojů agentury Reuters dosáhne objem finanční pomoci 80 až 90 miliard eur (až 2,2 bilionu korun). Peníze by měly pocházet od Mezinárodního měnového fondu (MMF), ale zejména ze stabilizačního fondu pro eurozónu (EFSF), kam se země eura letos po vyřešení řecké dluhové krize zavázaly vložit 440 miliard eur.

Akcie na západoevropském trhu díky úlevě z dohody vzrostly a jejich index FTSEurofirst 300 posílil o 0,7 procenta. Výnos desetiletých irských dluhopisů klesl o zhruba čtvrtinu procentního bodu na 8,20 procenta a v očekávání dohody od minulého týdne se snížil z rekordních více než devíti procent už celkem o zhruba jeden procentní bod. Mírně klesly i výnosy portugalských a španělských dluhopisů, na něž kvůli irské bankovní krizi nejvíce působila „nákaza“ silného růstu irských úroků.

Irská vláda ve středu představí v parlamentu čtyřletý program rozpočtové konsolidace ve výši celkem 15 miliard eur. Premiér Brian Cowen uvedl, že deset miliard eur se ušetří na vládních výdajích a zbytek kabinet získá zvýšenými daněmi. Program bude muset schválit EU a MMF. Irské listy jako Irish Independent dnes psaly, že vláda podáním žádosti o pomoc ztratila zbytek kontroly nad ekonomickou politikou země.

Vláda však zdůrazňuje, že je odhodlána zachovat nízkou korporátní daň na úrovni 12,5 procenta, která je magnetem zahraničních investic. Chce tak údajně učinit i přesto, že proti dani stále hlasitěji vystupují velké země EU, především Francie a Německo. Firemní daň je nyní symbolem irských obav ze ztráty národní suverenity země, která si teprve před necelým stoletím vybojovala nezávislost na Velké Británii.

„Nepovažuji za pravděpodobné, že by požadovali v plánu nějaké změny,“ řekl dnes irský ministr financí Brian Lenihan v rozhlase o postoji vyjednavačů EU a MMF k irské firemní dani. Irská vláda u ní žádné změny nenavrhuje.

Kritika vlády za odevzdání suverenity a strach z dalších škrtů sociálních výdajů zvyšují v zemi politické napětí, což ohrožuje pozici současného kabinetu. Hlavní opoziční strana Fine Gael dala najevo, že zváží návrh na hlasování o nedůvěře vládě ještě před schvalováním rozpočtu, které se plánuje na 7. prosince.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web