Irsko rozdělí zestátněnou Anglo Irish Bank na dvě části

8.9.2010 20:52   |  

Irská vláda vyřeší problém zestátněné Anglo Irish Bank, která silně zatěžuje státní rozpočet, jejím rozdělením na dvě části. "Dobrá" banka převezme vklady a nebude moci poskytovat úvěry, zatímco do druhé, "špatné" části se převedou a postupně se budou řešit zbylé špatné úvěry. Náklady tohoto řešení vláda nesdělila, známy mají být až v říjnu.

Irský ministr financí Brian Lenihan tak nakonec rozhodl ve prospěch kompromisu mezi plánem navrženým vedením banky a úplnou likvidací instituce. Lenihan prohlásil, že jeho řešení bude pro irské daňové poplatníky tím nejméně nákladným.

Anglo Irish Bank navrhovala vyčlenit ze znárodněné banky plně funkční specializovanou instituci schopnou poskytovat úvěry. Špatné úvěry do nemovitostí v sumě 36 miliard eur (888 miliard korun) by byly podle tohoto plánu převedeny na bedra státní „špatné banky“.

Náklady záchrany Anglo Irish, kterou vláda převzala počátkem loňského roku, kdy vrcholila globální finanční krize, přispěly k tomu, že Irsko má jeden z nejvyšších rozpočtových deficitů v Evropské unii. Vláda již do Anglo Irish Bank nasypala 23 miliard eur.

„Špatná“ banka se bude postupně zbavovat úvěrů, které Anglo Irish hromadně rozpůjčovala stavebním a realitním podnikatelům. Řada z nich zkrachovala poté, co v roce 2008 v Irsku podobně jako ve Spojených státech skončil těžkým propadem boom realitního trhu.

Analytici a investoři s dnešním oznámením nejsou spokojeni, protože se nedozvěděli to nejdůležitější, tedy náklady celé akce. „Nemyslím si, že trh se zajímá, zda to bude tak, nebo onak, jestli to bude 'dobrá banka/špatná banka', nebo likvidace, jediná otázka je, kolik to bude stát,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom firmy Bloxham Securities Alan McQaid.

Postoj investorů je důležitý proto, že určují, kolik bude irská vláda platit za nové úvěry, jimiž financuje státní rozpočet. Přirážka irských státních desetiletých obligací k německým klesla po zprávě jen nepatrně a na úrovni 3,80 procentního bodu byla jen 0,09 bodu pod úterním maximem za dobu, kdy má Irsko euro.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web