Irsko se musí rozhodnout, zda udrží, či pustí Anglo Irish Bank

8.9.2010 7:59   |  

Irský ministr financí Brian Lenihan požádal v pondělí Evropskou komisi, aby povolila ostrovnímu státu záruky za vklady v zestátněné Anglo Irish Bank, pokud se pustí do omezování svého podnikání. Tato žádost přišla tři týdny před vypršením vládních garancí za vklady do šesti irských finančních institucí.

Obsah této zprávy, kterou uveřejnil deník The Irish Times, vypadá jako formalita. Avšak ve skutečnosti jde o mnohem více než o osud jedné banky na zeleném ostrově.

Vysoká hra

V debatě o dalším osudu nuceně zestátněného kamenného domu, který přiznal v prosinci roku 2008 podivné zacházení s úvěry, jde o celou irskou ekonomiku, připomínají Financial Times Deutschland
(FTD). Odhadované náklady na záchranu, stejně jako likvidaci marodné irské banky, je třeba chápat jako akutní nebezpečí pro zemi považovanou kdysi pro svou výkonnost za keltského tygra. „Nejde jen o to, podržet tuto banku nad vodou, jde o to, jak podržet nad vodou finanční pověst celé země,“ varoval Lenihan před setkáním s komisařem pro hospodářské a měnové otázky Joaquínem Almuniou.

Eurokomisař zodpovědný za dodržování pravidel volné hospodářské soutěže mezitím naznačil, jaký by mohl být závěr šetření. Podle Irish Times sdělil, že Anglo Irish by měla během příštích deseti až patnácti let vycouvat z bankovního byznysu. „Jeho úřad zřejmě vydá rozhodnutí, které bude tento cíl v budoucnu sledovat,“ píší noviny. „Čerstvý kapitál nebude nutný, když by se uvažovalo o zřízení nové zdravé banky z trosek té předešlé.“

Nedáš? Uteču

Dobře informované zdroje z Dublinu se shodují, že přesně to je plán, který vláda sleduje. Jasno prý má v jednom: nechce už „potížistu“ opečovávat. „Kabinet považuje banku za politický a ekonomický jed,“ souznějí ministři. Jejich postoj odráží znepokojení nad tím, že vláda až dosud nalila do banky asi 23 miliard eur. A co dál, ptají se politici?

Státní podporu ve formě prodloužených záruk za vklady Anglo Irish považuje kabinet přesto za zásadní. „Ve snaze zabránit přelévání kapitálu mezi jednotlivými institucemi by bylo správné, kdyby byla ochrana za vložené peníze rozšířena na všechny hráče,“ píše deník v narážce na fakt, že nervózní investoři by v případě zamítavého stanoviska utekli někam jinam.

Drahá kapačka

Konečnou sumu potřebnou pro Anglo Irish Bank odhaduje ministr financí na 25 miliard. „To se dá ukočírovat,“ tvrdí Lenihan. I tak, připomínají FTD, to bude představovat přes jedenáct procent irského ročního hrubého domácího produktu. Sanace Royal Bank of Scotland přišla Británii něco nad tři procenta HDP.

Premiér Brian Cowen občany ujistil, že vláda najde způsob, který bude v nejlepším zájmu daňových poplatníků. „Přihlédneme k veškerým možnostem,“ dodal.

Strach investorů, že rekapitalizace bank přeroste Irsku přes hlavu, se už odrazil v ratingu agentury Standard & Poor´s. Ta snížila už před dvěma týdny hodnocení důvěryhodnosti státu o jeden stupeň na AA-. Důvod? Příliš drahé transfúze do finančního sektoru. Analytici S&P si myslí, že se injekce do Anglo Irish vyšplhá až na 40 miliard.

Rizikové zavření

Představa, že Anglo Irish s bankovním byznysem skončila, je také riskantní. Myšlenka na vyvedení zdravého majetku a přerod této části ve speciální nástroj naráží na slib neomezené státní garance vkladů. Pomalý útlum chce čas, stejně jako peníze na udržení chodu. Rychlý konec, který kabinet odmítá, spočítali úředníci na 70 miliard.

Alternativou je rozdělení na „dobrou“ a „špatnou“ banku. S touto vizí si pohrává představenstvo Anglo Irish. Experti jsou skeptičtí. „Zdravá divize nebude mít šanci, aby se v přiměřeném čase dostatečně profilovala. Výsledkem může být rating BBB,“ míní S&P. Tedy předposlední známka nad hranicí spekulativního pásma.

„Jediný důvod, proč zachraňovat Anglo Irish, by byl ten, kdyby se unie a Evropská centrální banka rozhodly, že v EU nesmí padnout žádný peněžní ústav,“ shrnují Irish Times.

Anglo Irish Bank

Anglo Irish Bank (* 1964), znárodněná v lednu 2009, se specializuje na korporátní bankovnictví, správu vkladů a jmění. Její retailové aktivity jsou minimální. Kromě Irska působí i v Británii, USA, Rakousku, Jersey a Německu. Její síť včetně partnerů obnáší více než 350 adres. V březnu 2010 dům uveřejnil, že v patnáctiměsíčním období od prosince 2008 utržil ztrátu 12,7 miliardy eur. Operativní zisk činil 2,4 miliardy.

Vývoj v Anglo Irish Bank za deset let

11. října 2005

Pražský týdeník CBW informoval, že se Anglo Irish Bank chystá na český trh. Podle údajů ČNB nepůsobí banka v Česku dodnes.

15. prosince 2008

Dublin sdělil, že vloží až deset miliard eur do podpory finančních institucí. O týden později přišla informace, že kabinet koupí podíly ve třech největších peněžních domech celkem za pět miliard eur. Jedna miliarda měla připadnout na Anglo Irish, z jejíhož čela odstoupili předseda Sean FitzPatrick a generální ředitel David Drumm. FitzPatrick přiznal, že posledních osm let převáděl půjčky kolem 87 milionů, jež od banky dostal, do jiné banky vždy před koncem roku, aby se neobjevily ve výkazech pro akcionáře.

16. ledna 2009

Dublin přistoupil k zestátnění Anglo Irish Bank. Stát se rozhodl k převzetí plné kontroly nad problémovou finanční institucí v obavě před jejím pádem.

29. května 2009

Zestátněná Anglo Irish získá čtyři miliardy eur, sdělilo irské ministerstvo financí. Banka předtím ohlásila rekordní ztrátu před zdaněním za šest měsíců do konce března, a to ve výši 4,1 miliardy eur. Na vině byly odpisy ztrátových úvěrů.

30. března 2010

Irský státní fond na odkup špatných aktiv z bank uveřejnil, že odkoupí v první vlně úvěry s nominální hodnotou 16 miliard eur a dá za ně 8,5 miliardy eur.

3. května 2000

Hrubý zisk Anglo Irish Bank, čtvrté největší irské banky podle kapitalizace, vzrostl do března z 35 na 61 milionů eur.

30. září 2008

Irská vláda oznámila, že bude v příštích dvou letech garantovat veškeré bankovní vklady. Cílem bylo udržet stabilitu finančního systému. Rozhodnutí se týkalo všech šesti registrovaných bank včetně Anglo Irish Bank.

22. prosince 2008

Stát zvýšil ochotu pomoci bankám na 7,7 miliardy eur. Součástí sdělení bylo, že do Anglo Irish Bank přiteče nejprve 1,5 miliardy eur, za což dostane vláda 75 procent akcií.

12. února 2009

Irsko revidovalo plány na záchranu finančního sektoru, do předních domácích bank chce vložit sedm miliard eur. Jsou jimi Allied Irish Bank a Bank of Ireland.

12. listopadu 2009

Dolní komora parlamentu schválila plán, na jehož základě má v zemi vzniknout takzvaná špatná banka. Jejím smyslem je odsát z finančního sektoru špatné úvěry a urychlit revitalizaci ekonomiky.

18. března 2010

Irská policie zatkla bývalého šéfa FitzPatricka. Případ banky, kterou muselo Irsko zestátnit, srazil poptávku po irských akciích a obligacích.

6. září 2010

Ministr financí Brian Lenihan se sešel s antimonopolním komisařem Joaquínem Almuniou, aby s ním probral budoucnost Anglo Irish Bank. Scénář je dvojí: pokračovat v zachraňování, nebo ústav zavřít. V sázce je důvěra investorů v irskou ekonomiku.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web