Irsko uzavře svůj daňový ráj. Firmy se uchýlí k metodě „dvojitý Ir“

Americkým firmám působícím v Evropě prostřednictvím Irska nastanou chudší časy. Dublinská vláda po slibech trvajících několik let a mezinárodním tlaku přislíbila, že uzavře mezery ve svých zákonech, které umožnily společnosti Apple ušetřit 44 miliard dolarů na dani ze zahraničních příjmů.

 Irské oslavy
21.10.2013 7:31   |  

K prvnímu ráznému kroku ostrovní ekonomiky proti daňovým únikům tamní ministr financí Michael Noonan uvedl, že představí legislativu, která zabrání tomu, aby se v Irsku registrované společnosti staly bezdomovci ve smyslu své daňové rezidence.

„Dovolte mi to říci naprosto jasně. Irsko chce být součástí řešení těchto globálních daňových problémů, nikoli součástí toho problému,“ prohlásil Noonan během svého projevu v parlamentu při prezentaci státního rozpočtu.

Komise amerického Senátu letos vydala zprávu, ve které Dublin obviňovala z napomáhání daňovým únikům. Dokument vinil Irsko, že nezabránilo tomu, aby Apple danil své zisky sazbou pouhých dvou procent oproti standardní irské korporátní daňové sazbě, jejíž výše činí 12,5 procenta – a přitom i tato sazba je dlouhodobým trnem v oku mnoha světových politiků.

Osvědčená metoda dvojitý Ir

Zatím se ale nezdá, že Irsko zmizelo z map daňových poradců pro americké nadnárodní korporace. Pokud firmy nebudou moci zůstat bez daňové rezidence, tak jak to plánuje Noonan, očekává se, že se uchýlí k postupu v Irsku běžnému – k vyhýbání se daňové povinnosti, čemuž se přezdívá „dvojitý Ir“.

Pod touto daňovou strukturou společnosti jako Google či Adobe využívají různých daňových kódů irského a amerického práva tak, aby přesouvaly zisky do jurisdikce s nižší daňovou sazbou. Zdá se tedy, že Apple a další společnosti by nakonec díky metodě dvojitého Ira tolik netratily.

Irsko americkou kritiku odmítlo

Američtí senátoři John McCain a Carl Levin letos nazvali Irsko daňovým rájem a prohlásili, že tamní děravé zákony pomohly Applu ušetřit obrovskou částku na daních. Irsko kritiku odmítlo, navíc s výhradou, že vyšetřování Applu v americkém Senátu poškodilo reputaci ostrovní republiky.

Podle irských zákonů mohou být mezinárodní společnosti založeny v Irsku, ale k daňové rezidenci se přihlásit v jiném státě, anebo – jako v případě Applu – nemít žádné daňové sídlo. To chce ministr financí změnit. Podle něho se budou muset všechny irské společnosti do roku 2015 přihlásit k daňové povinnosti v jiné zemi, anebo pro ně začne automaticky platit uvedená irská korporátní daň 12,5 procenta.


Čtěte také:

Konec nízkých plateb. Irsko zpřísní výběr firemních daní

John Perry: Google k nám přilákaly nízké daně a vzdělaná pracovní síla

Irsko se zvedá, venkov ale nadále trpí

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web