Italové vyšetřují daňové podvody nejstraší banky světa

Italské úřady vyšetřují 11 bývalých vedoucích pracovníků problémové italské banky Monte Paschi kvůli podezření z daňového podvodu. Agentuře Reuters to v sobotu řekl zdroj ze soudních kruhů. Mezi vyšetřovanými jsou údajně bývalý předseda banky Giuseppe Mussari a bývalý generální ředitel Antonio Vigni.

 Italská finanční a daňová policie
20.7.2013 16:43   |  

Prokuratura podle zdroje během několika týdnů požádá o zahájení soudního procesu s vyšetřovanými. Italská daňová policie se domnívá, že bývalí vedoucí pracovníci banky nařídili investice do zahraničních cenných papírů s cílem snížit daňovou zátěž podniku. Hodnota nezaplacených daní se podle zdroje odhaduje na zhruba 180 milionů eur (4,7 miliardy korun).

Monte Paschi je nejstarší bankou na světě a třetí největší bankou v Itálii. Firma loni utrpěla rozsáhlé ztráty při obchodování s deriváty, které nyní vyšetřují italské úřady. Banka již dříve uvedla, že hodlá kvůli těmto ztrátám zažalovat Mussariho i Vigniho.

Banka prodělala na obchodech s deriváty stovky milionů eur a vyšetřování již dříve naznačilo, že mohla být zapletena do korupce a falšování účetnictví. Jeden z vysokých představitelů banky v letošním roce spáchal sebevraždu.

Akcionáři Monte Paschi tento týden odhlasovali zrušení pravidla, které určovalo, že více než čtyři procent akcií může držet je hlavní investor - nadace napojená na místní politiky. Banka tak chce přilákat velké investory, kteří byjí měli pomoci při splácení státní pomoci ve výši 4,1 moiliardy eur, o kterou musela loni požádat.

Italská banka s tradicí od roku 1472 by se tak poprvé ve své staleté historii mohla dostat mimo kontrolu politiků z města Siena. Změnu podpořila i nadace Monte dei Paschi, která v bance vlastní 33,5 procenta. Očekává se, že podíl nadace, která ještě před dvěma lety držela většinu banky, ještě více klesne, jak organizace shání peníze na splácení svých dluhů.


Čtěte také:

Itálie zachrání nejstarší banku světa Monte dei Paschi di Siena

Pojišťovna Generali a dvě největší italské banky mají nižší rating

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web