Italské banky nemají důvěru, Moody's jim hromadně snížila rating

Ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 26 italských bank o nejméně jeden stupeň, v případě některých až o čtyři stupně, a udělila jim výhled negativní. To znamená, že rating se v příštích měsících může dále snížit. Své rozhodnutí odůvodnila recesí země a nárůstem objemu špatných úvěrů. Nepotěšily ani makroekonomické údaje - italská ekonomika klesla nejvíce od 1. čtvrtletí 2009.

 Banco Popolare
15.5.2012 11:55   |  

Rating italských bank je nyní nižší než u většiny jejich kolegů v západní Evropě, upozornila Moody's. Italské banky mají problémy, protože Itálie se na počátku tohoto roku vrátila do recese a úsporná opatření vlády a další reformy snižují poptávku a mají dopad na ekonomiku. Banky tak mají problémy s nárůstem objemu špatných úvěrů, mají omezený přístup k financím a slabé zisky. Podpora od Evropské centrální banky však snížila riziko krachu většiny bank.

Agentura zhoršila rating dlouhodobého dluhu a vkladů u deseti bank o jeden stupeň, u osmi bank o dva stupně, u šesti o tři a v případě dvou bank až o čtyři stupně, napsaly agentury AP a Reuters.


O problémech španělských bank si přečtěte zde:

Tikající bomba: Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní

Reforma španělských bank ano – všelék to však není


Dobré zprávy nepřinášejí ani zveřejněné makroekonomické údaje. Italská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku prohloubila recesi a zaznamenala nejhlubší propad od prvního čtvrtletí 2009. Podle předběžných odhadů se hrubý domácí produkt snížil ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,8 procenta a meziročně o 1,3 procenta. Mezičtvrtletně ekonomika klesla již třetí čtvrtletí za sebou.

„Tento prudký pokles HDP doplněný slabými indikátory za druhé čtvrtletí může zvýšit obavy investorů o Itálii,“ poznamenal analytik Deutsche Bank Marco Stringa. Italská vláda minulý měsíc zhoršila výhled poklesu ekonomiky pro letošní rok na 1,2 procenta z původních 0,4 procenta.

Itálie již více než deset let patří mezi nejpomalejší ekonomiky eurozóny. Analytici se domnívají, že pro podporu ekonomického růstu jsou potřebné radikální reformy trhu práce, daňového systému a administrativy a investice do vzdělání a infrastruktury.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web