J&T Banka navyšuje kapitál. Miliardovým prodejem certifikátů

E15 exkluzivně Banka J&T po roce a půl znovu navyšuje kapitál. Miliardu korun hodlá firma získat emisí takzvaných výnosových certifikátů, tedy hybridními cennými papíry blížícími se svou povahou akciím, avšak nesoucími pevný výnos. Ten činí devět procent ročně, J&T ovšem jeho výplatu podmiňuje přísnými a z hlediska investora ne zcela jasnými podmínkami.

Budova JTFG
16.9.2015 13:28   |  

„Jedná se o druhou emisi perpetuitních certifikátů, které jsme představili na trh již minulý rok. První emise se setkala u investorů s velkým úspěchem, tedy věříme, že i druhá vlna bude stejně úspěšná, již své zájemce má. Jde o navýšení regulatorního kapitálu banky, který podpoří další růst na trhu,“ uvádí mluvčí J&T Banky Monika Veselá. Stejně velkou emisi certifikátů vydala banka už loni v červnu, tehdy byla prvním emitentem tohoto druhu cenných papírů.

Koncept navyšování kapitálu formou certifikátů pro loňskou pilotní emisi o stejném objemu tehdy pro J&T Banku spolupřipravila advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík. „Zpřísňující se požadavky na strukturu kapitálu bank jsou důvodem pro vydávání hybridních nástrojů typu perpetuitních dluhopisů, které regulace umožňuje bankám započítat do výše nejkvalitnějšího kapitálu Tier 1,“ napsala tehdy kancelář.

Výplata výnosu bude perspektivně záviset na vůli emitenta. „Právo na výplatu výnosu za dané výnosové období nevznikne, pokud emitent rozhodne nejpozději v den bezprostředně předcházející den výplaty výnosu o zrušení výplaty výnosu. Emitent je v tomto oprávněn rozhodnout na základě vlastní volné úvahy, v čemž není žádným způsobem omezen,“ uvádí mimo jiné prospekt vydávaných certifikátů.

Úrok odpovídá riziku

Relativně vysoký úrokový výnos podle expertů odpovídá charakteru nástroje. „Papíry s perpetuitou se svou povahou blíží akciím, emitent tudíž musí nabídnout vyšší výnos blížící se nákladům na vlastní kapitál. Ty se v současnosti obvykle pohybují kolem sedmi až osmi procent, v případě nejkvalitnějších firem kolem šesti procent,“ uvádí Petr Bártek z České spořitelny.

Certifikát nese podle něho sice stabilní roční výnos, v případě úpadku je ale investor vypořádán až mezi posledními. Takřka na roveň akciím pak certifikát staví i fakt, že papír nebude investorům nikdy splacen.


Čtěte také:

Čínská CEFC utužuje spolupráci s J&T, koupila polovinu její ruské banky

Čínský podíl v J&T vzrostl na dvojnásobek, brzy má dosáhnout 30 procent

Zisk J&T Banky roste, v pololetí překonal miliardu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web