J&T koupila od Komárka finanční skupinu Atlantik

1.6.2010 13:47   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Skupina J&T expanduje na kapitálových trzích. Prostřednictvím J&T Banky kupuje od skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka čtvrtého největšího tuzemského obchodníka s cennými papíry – finanční skupinu Atlantik. Konkrétně jde o sto procent akcií společnosti Atlantik finanční trhy a sto procent Atlantik Asset Management.

Cenu aktéři obchodu neoznámili, podle informací deníku E15 se však pohybovala kolem 150 milionů korun. Vedle toho noví vlastníci zaplatí přes 600 milionů za vlastní kapitál firmy, který leží na jejích účtech. Prodávající budou navíc inkasovat podíly z tržeb dosažených v příštích letech.

„Brokerská společnost Atlantik FT má maximálně tři desítky velkých klientů, nový vlastník se obává, aby tito klienti nepřešli jinam,“ vysvětlil zdroj obeznámený s transakcí, proč cena není vyšší. „Kdyby to byl zdravý byznys, byla by dosažená cena dobrá, není tam ale velká perspektiva, kapitálovým trhům se nedaří a největší brokeři – Patria, Wood & Co. a Česká spořitelna stále zvyšují svůj tržní podíl,“ dodává investiční bankéř rovněž obeznámený s tímto obchodem.

Na pražské burze loni J&T Banka a Atlantik dohromady zobchodovaly 71,7 miliardy korun. Pro srovnání: obrat České spořitelny, trojky trhu, činil zhruba 103 miliard korun, první Patria Finance pak vypořádala obchody téměř za 330 miliard.

Komárkovi plán nevyšel

Za změnou vlastníka Atlantiku jsou především nenaplněné ambice na expanzi a špatný stav tuzemského kapitálového trhu. V Atlantiku Asset management chtěl podnikatel Karel Komárek do pěti let od převzetí spravovat majetek za 15 miliard korun. Místo toho na konci loňského roku firma klientům obhospodařovala 2,7 miliardy korun investic, jen o 200 milionů korun více, než když ji v roce 2005 kupoval.

Karel Komárek mladší proto společnosti prodal skupině J&T Patrika Tkáče. „Jednání vedli nejvyšší šéfové mezi sebou, podrobnosti transakce neznáme,“ řekli deníku E15 shodně jindy dobře informovaní vysocí manažeři J&T i Atlantiku.

Podle informací E15 plánuje J&T v průběhu příštího roku integrovat Atlantik do J&T Banky. „Je nesmysl mít ve skupině dvě licence obchodníka s cennými papíry,“ uvedl pro deník E15 zdroj z J&T.
Skupina dále plánuje rozhýbat kapitálový trh novými emisemi. Zpočátku půjde o korporátní dluhopisy. „Do konce roku chystáme deset směnečných a primárních emisí dluhopisů, z toho jednu veřejně obchodovatelnou,“ uvedl ředitel úseku pro finanční trhy J&T Daniel Drahotský s tím, že banka se chce zaměřit především na bratislavskou a varšavskou burzu.

Do konce roku J&T podle Drahotského také nabídne několik nových podílových fondů, a to pro běžné i kvalifikované investory. Ty by měly být alternativou ke stávající nabídce konkurence. První společné služby s Atlantikem představí J&T Banka letos na podzim.

Prodej společností skupiny Atlantik, při kterém asistovaly společnosti Ernst & Young a advokátní kancelář Pokorný, Wágner & spol. se připravoval od podzimu loňského roku. Vedle skupiny J&T měla o firmu původně zájem i makléřská společnost BH Securities.


Atlantik FT je kapitálově nejsilnějším nebankovním obchodníkem s cennými papíry na českém trhu. V roce 2009 objem obchodů dosáhl 62 miliard korun a firma tím potvrdila postavení čtvrtého největšího obchodníka s cennými papíry v Česku.

Atlantik AM se specializuje na individuální správu majetku pro privátní osoby, obchodní společnosti, města a klienty z řad neziskového sektoru. Poskytuje individuální investiční poradenství a prodej a distribuci fondů. Ke konci roku 2009 svěřili klienti společnosti do správy 2,7 miliardy Kč.

Finanční skupina Atlantik na trhu působí od roku 1993. Je součástí finančního holdingu KKCG Finance s aktivy 4,6 miliardy korun a vlastním kapitálem 630 milionů korun. KKCG Finance patří miliardářovi Karlu Komárkovi.

Skupina J&T se zaměřuje na poskytování služeb spojených s privátním bankovnictvím, správou majetku privátních klientů a institucí, investičním bankovnictvím a projektovým financováním. Své služby rozvíjí především na trzích ČR a Slovenska, ale je přítomna i na trzích Švýcarska, Ruské federace a v Karibské oblasti. J&T Finance je dceřinou společností J&T Finance Group a je mateřskou společností bank a dalších finančních institucí ze skupiny J&T.

Skupina J&T podniká rovněž v turistickém ruchu, energetice či médiích. V Česku vlastní například fotbalový klub AC Sparta Praha, Plzeňskou energetiku či digitální zpravodajskou televizi Z1. Skupinu založili v 90. letech podnikatelé Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč.

>čtk

Autor: Tomáš Skřivánek, Jiří Holuša

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web