J&T kupuje slovenskou Poštovou banku, chce prorazit i v Česku

Finanční skupina J&T kupuje slovenskou Poštovou banku, šestku na tamním bankovním trhu. Pod značkou Poštové banky chce expandovat i na český trh. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Cena transakce nebyla upřesněna, podle spolumajitele J&T Patrika Tkáče půjde zřejmě o sumu nad 220 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun), což je základní kapitál banky.

 Poštová banka
10.4.2012 10:03   |  

„V Poštové bance kupujeme majoritu. Náš podíl se bude pohybovat mezi 75 až 80 procenty,“ řekl listu Tkáč. Dosavadní vlastník banky, Istrokapitál Mario Hoffmanna, si zachová minimálně 10,1 procenta a Hoffmann zůstane v čele dozorčí rady, píšou HN. Vstup J&T do Poštové banky musí ale ještě schválit slovenský bankovní dohled.


Čtěte také: Vlastníci Eltoda firmu konsorciu J&T a Natland Group neprodají


Deník upozorňuje, že finanční skupina vstupuje do zcela nového sektoru - klasického bankovnictví. Pod J&T totiž patří už J&T Banka, ta ale poskytuje služby privátního bankovnictví a specializované financování v oblasti realit a podnikových akvizic. Poštová banka by měla zůstat oddělená. „Počítáme s tím, že Poštová banka bude růst, například akvizicemi, a to i na českém trhu. Už udělala krok, má tu založenou pobočku,“ uvedl Tkáč. Pobočku v Česku založila v březnu 2010.

Istrokapitál přišel o kontrolu nad bankovním domem kvůli ztrátovým řeckým dluhopisům, v kterých utopil 275 milionů eur. Finanční skupina J&T ovládla v bance 9,9 procenta již loni na podzim.

Poštové bance klesl za loňský rok zisk na 5,19 milionu eur z 56 milionů eur o rok dříve. Pokles zisku způsobila právě tvorba rezerv na ztrátové řecké dluhopisy. I přesto patří Poštová banka k nejrychleji rostoucím na slovenském trhu, uvedly Hospodářské noviny.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web