J&T nakoupí akcie ruského Nomosu

12.4.2011 6:54   |  

Možnost investovat společně s Petrem Kellnerem do jedné z největších ruských soukromých bank Nomos láká další tuzemské finančníky. Emise nových akcií Nomosu se v příštích dnech hodlá zúčastnit i J&T Banka a s ní spojené fondy.

„J&T Banka samotná bude investovat do Nomos–Bank nejméně 20 milionů dolarů,“ uvádí česká banka v dopise klientům, jimž také nabízí zprostředkování nákupu emisí akcií Nomosu. Deník E15 má tento dopis k dispozici.

J&T Banka podle dostupných informací bere investici jako portfoliovou, nikoli strategickou. Fakticky se však stává jedním z investorů, který má zajistit úspěch emise. Pro stávající akcionáře včetně Kellnera je důležité, aby se investoři našli i v Česku. V Rusku je kotevním investorem podnikatel Alexandr Mamut. Ten již dříve oznámil, že vykoupí tři až čtyři procenta akcií Nomosu. Tato banka patří ke klíčovým investicím Kellnerovy PPF, která v ní drží necelých třicet procent. Majoritu má ruský spojenec PPF – skupina IST podnikatele Alexandra Nesise.

J&T Banka by teoreticky mohla získat podíl v řádu jednotek procent – záleží na tom, jakou částku nakonec bude investovat a jaká bude cena akcií. Očekává se, že trh by mohl ohodnotit cenu banky Nomos na 2,8 až 3,2 miliardy dolarů.

„J&T Banka vyhodnotila emise Nomos-Bank jako zajímavou možnost, jak se podílet na rozvoji bankovního sektoru v zemi, jejíž mezinárodní reputace se opět zlepšuje a jejíž bohatství roste ruku v ruce s dlouhodobě rostoucími cenami komodit,“ uvedla J&T Banka. V dopise svým klientům dále zdůraznila, že největší akcionáři v čele s podnikateli Petrem Kellnerem a Alexandrem Nesisem udělali z Nomos-Bank jednu z nejziskovějších finančních institucí zemí bývalého východního bloku.

Dvacet procent akcií, které budou upsány na londýnské a moskevské burze, dosud patřilo slovenskému podnikateli Romanu Korbačkovi. Ten se rozhodl z banky odejít. Očekávaná investice J&T má pikantní souvislost – se skupinou J&T je totiž spojeno jméno Korbačkova bratra Petera Korbačky. Ten šéfuje společnosti J&T Real Estate, která se nicméně od skupiny J&T oddělila. A právě Peter Korbačka je také jejím vlastníkem. Skupina J&T však podle dřívějšího vyjádření mluvčího Petra Málka stále vystupuje jako finanční investor Korbačkových aktivit.

Po prodeji dvaceti procent akcií na burze bude následovat doplňková emise akcií, jejichž část by měla nakoupit také skupina PPF. Jejím cílem je posílit banku v sílícím konkurenčním boji na ruském trhu a udržet si i do budoucna zhruba třicetiprocentní podíl, který má nyní.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web