J&T nalila stamiliony do chorvatské banky Vaba Varaždin

22.9.2015 7:08   |  

Skupina J&T podstatně navýšila kapitál v chorvatské bance Vaba Varaždin. Do své balkánské državy nalila v přepočtu takřka čtvrt miliardy korun, podíl českých finančníků tak vzrostl téměř o pětinu. Celkově tak J&T od svého loňského vstupu investovala do banky skoro 650 milionů korun a momentálně ve Vabě drží bezmála 77procentní podíl.

„K navýšení kapitálu celkem o 65 milionů chorvatských kun došlo z důvodu kapitálového posílení banky, které zabezpečí a podpoří další růst a stabilitu. Chorvatsko vidíme jako atraktivní trh, na kterém je prostor pro mnoho synergií. Hledáme zde i další příležitosti růstu, ale je předčasné mluvit o čemkoli konkrétním,“ uvádí mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Skupina J&T vstoupila do banky Vaba loni v létě nákupem kontrolního, 58procentního podílu. Do banky tehdy investovala 270 milionů korun. Domácí finanční skupina navýšila kapitál Vaby mezitím ještě jednou letos v lednu, a to přibližně o 120 milionů korun.

Banka cílí na bohaté

Vedle samotné J&T se v chorvatské bance angažuje i fond Nexus, ve kterém má menšinový podíl česká finanční skupina RMS Mezzanine, spřízněná s J&T. „Ve fondu Nexus jsou jen dvě investice, hotel Plat a podíl ve Vaba bance Varaždin,“ uvádí šéf RMS Mezzanine Boris Procik. Nejvyšší manažery RMS spojují dlouhá léta strávená v československém finančním impériu J&T, z jehož struktury se firma v roce 2009 pod vedením Borise Procika formálně oddělila, obě skupiny spolu ale stále úzce spolupracují.

Chorvatská Vaba byla v roce 2013 jednou ze dvou bank, o které se česká finanční skupina v zemi ucházela. Druhou byla Centar Bank, která byla v chorvatském hledáčku J&T jako první, skupina nicméně od její akvizice posléze upustila. Obě banky tehdy spojoval vysoký podíl špatných úvěrů a akutní potřeba nového kapitálu. Cílovou skupinou J&T v chorvatském finančnictví je podle dřívějších slov skupiny především bohatší klientela.


Čtěte také:

Čínská CEFC utužuje spolupráci s J&T, koupila polovinu její ruské banky

Čínský podíl v J&T vzrostl na dvojnásobek, brzy má dosáhnout 30 procent

Finančníci blízcí J&T investovali do chorvatského hotelu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web