Jak přelstít dluhovou krizi?

29.7.2010 8:27   |  

Dluhová krize v Evropě pokračuje. Kam má vložit peníze běžný investor? Podívejte se na Japonsko, rozvíjející se trhy nebo drahé kovy. To jsou možnosti, jak se evropské krizi vyhnout a vydělat.

Bez nadsázky lze říct, že dluhová krize zasáhla hlavně Evropu. Svou daň si vybírá už několik týdnů. Euro a na něm závislé měny ztrácejí, výnosy vládních dluhopisů rostou a akciové trhy zůstávají nestabilní. I přes vážné náznaky možného pokračování existuje několik způsobů, jak hrát i v takto nestabilním prostředí.

Japonsko

Mnozí věří, že je Japonsko jen další zemí, kterou postihla dluhová krize. Tradičně byl japonský jen a státní dluhopisy považován za bezpečný přístav v nejistých dobách. To už však dávno neplatí. Podle studie agentury Moody’s přesahuje státní dluh Japonska 200 procent HDP. To klade značná omezení vládě, která nebude schopna zavést další fiskální stimuly a podpořit domácí ekonomiku.

Úrokové sazby by pak měla Bank of Japan ponechat velmi blízko nule s cílem omezit dopad deflace. Není to však jediná věc, která Japonsko trápí. Další se týká populace – ta stárne rychleji, než se očekávalo, což vyústí ve stále větší podíl důchodců. A na jejich důchody si vláda bude muset znovu půjčit.

Zatím nevidíte nějaké velké příležitosti investovat do Japonska? Zapomněli jste na shortování, tedy spekulace na pokles, na zhoršení stavu ekonomiky. V případě Japonska jsou vyhlídky tak pochmurné, že se sázka na pokles jenu i japonských akcií zdá být poměrně jistou volbou. Proto zvažte například ProShares UltraShort MSCI Japan nebo ProShares UltraShort Yen.

Rozvíjející se trhy

U mladých ekonomik, které za sebou mají výrazný růst a jsou zároveň bohaté na přírodní zdroje, se dá očekávat, že tuto krizi přečkají bez větších potíží.

Patří mezi ně například Brazílie. Ta je jednou z mála zemí na světě, která se může pyšnit jak produkcí ropy, tak vysokou produkcí energie z alternativních zdrojů. I přes kolísání cen surové ropy je jasné, že poptávka po černém zlatu poroste a země bohaté na ropná naleziště budou prosperovat.

Národy Latinské Ameriky jsou druhým největším producentem železné rudy, předním vývozcem oceli, kávy, cukru, sóji a dalších přírodních zdrojů, jejichž poptávka po celém světě roste. Budoucnost Jižní Ameriky je optimistická. Samotný dluh Brazílie by měl v tomto roce dosáhnout 60 procent HDP. Brazilská ekonomika by přitom měla růst až 7procentním tempem.

Kam tedy investovat? Určitě iShares MSCI Brazil Index (index, který sleduje 70 brazilských akcií) a WisdomTree Dreyfus Brazilian Real (investice do brazilské měny, která by měla posilovat).


Jaká další zajímavá investice funguje při dluhové krizi? Čtěte zde: investicniweb.cz

Autor: Tomáš Poděbrad, investicniweb.cz

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web