Penzijní fondy vynesly necelých 1,5 procenta

11.6.2010 7:06   |  

Penzijní fondy se otřepávají z krize. Za loňský rok vydělaly účastníkům penzijního připojištění v průměru necelých 1,5 procenta. Při započtení inflace, která loni činila v průměru jedno procento, získají klienti z penzijního připojištění jen minimální reálné zhodnocení.

Penzijní fondy tak vynesou méně než například spořicí účty, na nichž lze nyní dosáhnout úroku až 2,5 procenta. Jedinou útěchou je pouze měsíční státní příspěvek, který činí maximálně 150 korun na pětisetkorunovou úložku.

Loni, kdy si penzijní fondy prožily nejtěžší rok ve své patnáctileté historii, se jejich výnos za rok 2008 pohyboval jen těsně nad nulou. Nejlépe se loni vedlo penzijním fondům Allianz a Generali, které zhodnotily majetek klientů o tři, respektive 2,4 procenta. Nejhůře naopak dopadly fondy ING a KB se zhodnocením 0,24 procenta.

„Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším fondem, jenž činil 2,76 procenta, ilustruje neustále se rozšiřující propast v hospodaření jednotlivých fondů,“ popisuje jeden z trendů analytik společnosti Partners Dušan Šídlo a dodává, že k těm dalším patří výrazný odklon od investic do akcií. „Výkyvy na kapitálovém trhu přiměly fondy minimalizovat v portofoliu akcie a směřovat investice převážně do státních dluhopisů,“ doplňuje Šídlo s tím, že akcie zcela vyprodaly například penzijní fondy Aegon či ING. Do dluhopisů v loňském roce fondy investovaly téměř 80 procent, do akcií směřovalo z peněz účastníků pouze 1,7 procenta.


Jak si vedly penzijní fondy v roce 2009

V průběhu května a června přinášejí postupně jednotlivé fondy informaci o zhodnocení, které účastníkům penzijního připojištění připíší za předchozí rok. Loni se podle tohoto kritéria nejvíce dařilo penzijnímu fondu Allianz, Generali, Aegon a AXA.

Patnáct let od jeho vzniku má penzijní připojištění sjednáno 4,5 milionu Čechů, což je více než 70 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Jde tak o jeden z nejvyužívanějších finančních produktů. Za loňský rok dosáhlo průměrné nominální zhodnocení bez státního příspěvku necelých 1,5 procenta. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším fondem činil 2,76 procenta.

Výtka a pochvala

Jak se dařilo jednotlivým fondům? Penzijní fond České pojišťovny můžeme pochválit za „úklid v provizích“, což ale „odnesli“ klienti o jedno procento nižším zhodnocením. ČSOB lze vytknout nefunkční strategii dvou fondů, sloučení by jim mohlo prospět. Aegon PF tentokrát zklamal – zrušil bonus v penzijním plánu pro nové klienty, vyprodal z portfolia veškeré akcie a opakovaně výnos musí dotovat akcionář. S rostoucím objemem bude dotace stále dražší a klienty může zachránit pouze skutečný zisk fondu.

Propad ING a Komerční banky

ING PF minulý rok realizoval ztrátu na akciích jejich prodejem, a tak se klienti musejí spokojit s opakovaně nejhorším výsledkem nebo přejít k jinému fondu. PF Komerční banky skončil na druhém místě od konce a spolu s ING patří mezi poražené. AXA PF se po loňské nule zachránil a připsal nadprůměrné dvouprocentní zhodnocení. V dlouhodobých průměrech však zůstává za nejlepšími fondy. Již dávno tedy neplatí, že nezáleží na tom, u koho si penzijní připojištění sjednáme.

Rozdíly v hospodaření mezi penzijními fondy, kterých je na českém trhu deset, nadále narůstají. Vyplatí se proto penzijní fondy před uzavřením nové smlouvy důsledně porovnávat, případně přejít k jinému fondu, pokud ten náš opakovaně zveřejňuje podprůměrné výsledky.

Jak vybírat fond

Podle jakých kritérií je vhodné penzijní fond vybírat? Především je to podle ukazatele takzvané kapitálové přiměřenosti. To znamená podle celkových aktiv vůči celkovým prostředkům účastníků, které jsou očištěny od nákladů příštích období. Z tohoto hlediska je na tom nejlépe Allianz PF, PF České spořitelny a Generali PF.

Důležitým faktorem u penzijního fondu je i jeho nákladovost, tedy údaj o celkových nákladech fondu vůči průměrným prostředkům účastníků uplynulého roku, a faktor nákladů příštích období, u kterého jde nejčastěji o neumořené, avšak již vyplacené provize. Potom samozřejmě přichází na řadu kritérium historických výnosů, tedy připsané zhodnocení fondu nejen v uplynulém roce, ale i za poslední tři nebo pět let (viz tabulka). Konečně svou roli může hrát i nabídka doplňkových služeb, například zvýhodněných pojistných či úvěrových produktů k penzijnímu připojištění, on-line služby a tak dále.

Lákavé možnosti

Na základě výše zmíněných kritérií jsou v tuto chvíli nejzajímavější penzijní fondy Allianz, České spořitelny a Generali. Allianz PF má nejvyšší kapitálovou přiměřenost, nejnižší náklady a za poslední tři roky připisuje nejvyšší zhodnocení. Dobré a stabilní výsledky ještě nějaký čas vydrží.

PF České spořitelny sice za loňský rok připsal pouze 1,28 procenta, ale má „našlápnuto“ na dobré výsledky v budoucnu z důvodu minimálních nákladů příštích období. Rovněž je klientům tohoto fondu nabízeno pro některé případy výhodné Komplexní úrazové pojištění.

Generali PF bude ještě pár let těžit ze své malé velikosti, což není na závadu, neboť je kapitálově dostatečně vybaven a patří do silné finanční skupiny. Je tedy vhodnou alternativou pro klienty, kteří chtějí i v portfoliu penzijního fondu určitou akciovou složku (ke konci roku 2009 činil podíl akcií 4,9 procenta) a sázejí na oživení kapitálových trhů.

Dušan Šídlo je analytikem společnosti Partners

Autor: Petr Dašek, Dušan Šídlo

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web