Jak vydělávat na drahém benzínu

5.3.2010 9:36   |  

Kdykoliv slyším někoho stěžovat si na ceny elektřiny, okamžitě se ptám, proč ještě nekoupil akcie ČEZ nebo E. ON, když někdo nadává na drahý benzin, napadají mě akcie Shell nebo OMV, a když přijde řeč na účty za plyn, nabízí se hned akcie RWE.

Logika je až absurdně jednoduchá. Když nějaké firmě závidím, že na mně vydělává, proč se nestát jejím akcionářem a nemít podíl na zisku?

Pokud jde o benzin, plyn a elektřinu, praxe je složitější, protože rostoucí ceny ještě samy o sobě neznamenají, že distributor, jemuž platím, na nich více vydělá. Čerpací stanice tedy nemusejí být nejlepší investicí. Téměř vždy ale na rostoucích cenách vydělá producent. V tomto případě těžaři ropy a plynu.

Perspektivní těžaři

Největší společností v oboru je americká Exxon Mobil. Dvojkou, z hlediska tržní kapitalizace, je čínská společnost PetroChina, třetí příčka patří brazilské Petroleo Brasileiro. Kdybychom se podívali na tržby za uplynulý rok, pak by se na druhém a třetím místě seřadily britsko-nizozemské konsorcium Royal Dutch Shell a britská firma BP.

Všechny čtyři západoevropské ropné společnosti, které se vměstnaly mezi desítku největších, se vyznačují vyššími dividendami v porovnání s ostatními akciemi. Hrubý dividendový výnos (měřeno jako poměr poslední dividendy k aktuální ceně akcie) vychází okolo šesti procent, což je řadí mezi přední dividendové investice.

Slibná, ale riziková investice

Podle ukazatelů P/E i P/B (viz tabulka) se jeví podhodnocená ruská plynárenská společnost Gazprom, jež v podstatě drží monopol na dodávky plynu do celé východní Evropy. Ovšem háček je jednak ve věrohodnosti a průhlednosti účetních dat a dále ve specifickém politickém riziku. Gazprom je firma do značné míry ovlivňovaná z Kremlu a často používaná k prosazování jeho politických zájmů.

Na druhé straně pro Gazprom hovoří cena plynu. Pomalu končí topná sezona, takže krátkodobě se žádný velký nárůst ceny neočekává. Ovšem z dlouhodobého hlediska se zemní plyn obchoduje silně v contangu – kontrakty s pozdějším dodáním mají rok co rok vyšší cenu. Dlouhodobý růst cen plynu by se měl odrážet v tržbách a ziscích plynárenských společností. Akcie Gazpromu by tak z dlouhodobého hlediska mohly být velmi zajímavou investicí, zároveň však znovu upozorňuji, že značně rizikovou.

Fondy ani indexy nebrat

Alternativou pro drobné investory mohou být podílové fondy se zaměřením na ropu a energie. Jeden takový má ve své nabídce i česká investiční společnost ČP Invest, ze zahraničních správců nabízejí adekvátní fond společnosti Fortis, Franklin Templeton, ING, KBC a Société Générale. Nicméně všechny zmíněné fondy se asi řídí strategií „než si vybírat, radši kup všechno“. Jejich portfolia jsou doslova přeplácaná. Široká diverzifikace je odsuzuje k průměru.

Vzhledem k vysoké roční nákladovosti (u zahraničních fondů okolo dvou procent, v případě českého fondu není ukazatel TER uveřejňován, ale jen manažerský poplatek činí tři procenta ročně, celková roční nákladovost bude ještě výrazně vyšší) nemají při široké diverzifikaci dlouhodobě šanci na vyšší výnos oproti benchmarku (základní ukazatel pro porovnávání výkonnosti fondu). Indexové investice se tedy v tomto případě jeví jako efektivnější.

Nedoporučuji však ani fondy, ani indexy. V případě ropy je pro dlouhodobého investora nejrozumnější nakoupit přímo akcie těžebních společností.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web