Jaké změny nás čekají v penzijním připojištění?

11.8.2009 9:08   |  

Začátkem srpna vstoupila v platnost novela zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem, která upravuje stávající podmínky na trhu a přináší několik „revolučních“ změn.

Samotná distribuce a zprostředkování penzijního připojištění podléhá přísnějším pravidlům, kdy kromě obecných informací musí zprostředkovatel informovat klienta například o výši celkové provize, kterou od penzijního fondu za zprostředkování inkasuje.Novela zákona dále ruší možnost zaměstnavatele ovlivňovat rozhodování zaměstnance při výběru penzijního fondu. S tímto krokem úzce souvisí zákaz jakýchkoliv pobídek ze strany penzijních fondů k zaměstnavatelům.

Poplatky za přestupy

Podíváme-li se blíže na hospodaření jednotlivých fondů, problémem, o němž se již delší dobu diskutuje, jsou takzvané náklady příštích období, které v posledních letech neustále rostou. Pod touto položkou na straně aktiv se mimo jiné skrývají i provize, jež jsou vypláceny zprostředkovateli za „ulovení“ nového klienta. Každý přechod účastníka od jednoho penzijního fondu ke konkurenci zvyšuje administrativní náročnost, a tím i náklady celého systému.

Ve snaze zabránit časté migraci klientů přichází novela s možností zpoplatnění přechodu klienta k jinému fondu. Za jakých podmínek a v jaké výši bude přestup ke konkurenci zpoplatněn, zatím není známo. Každý penzijní fond si může individuálně rozhodnout, zda poplatek zavede a případně v jaké výši. Novela jen uvádí, že penzijní fond si nesmí za přestup účtovat více než 800 korun.

Vyšší výnosy?

Dalším kostlivcem ve skříni, o kterém se již delší dobu diskutuje, jsou oceňovací rozdíly dluhopisů. Novela zákona přináší v tomto směru změnu v oblasti účtování aktiv penzijních fondů, která penzijním fondům umožní nakupovat aktiva, respektive dluhopisy s delší dobou splatnosti, a tedy i vyššími výnosy. Právě dluhopisy mají vzhledem ke konzervativnosti produktu v portfoliích penzijních fondů rozhodující podíl. Tento krok by se tak mohl pozitivně odrazit ve výkonnosti penzijních fondů, a tedy i připsaných výnosech, z čehož by v budoucnu měli těžit i klienti.

Autor je finančním poradcem AWD ČR

Autor: Lukáš Buřík

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web