Jaké změny nás čekají v penzijním připojištění?

11.8.2009 9:08   |  

Začátkem srpna vstoupila v platnost novela zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem, která upravuje stávající podmínky na trhu a přináší několik „revolučních“ změn.

Samotná distribuce a zprostředkování penzijního připojištění podléhá přísnějším pravidlům, kdy kromě obecných informací musí zprostředkovatel informovat klienta například o výši celkové provize, kterou od penzijního fondu za zprostředkování inkasuje.Novela zákona dále ruší možnost zaměstnavatele ovlivňovat rozhodování zaměstnance při výběru penzijního fondu. S tímto krokem úzce souvisí zákaz jakýchkoliv pobídek ze strany penzijních fondů k zaměstnavatelům.

Poplatky za přestupy

Podíváme-li se blíže na hospodaření jednotlivých fondů, problémem, o němž se již delší dobu diskutuje, jsou takzvané náklady příštích období, které v posledních letech neustále rostou. Pod touto položkou na straně aktiv se mimo jiné skrývají i provize, jež jsou vypláceny zprostředkovateli za „ulovení“ nového klienta. Každý přechod účastníka od jednoho penzijního fondu ke konkurenci zvyšuje administrativní náročnost, a tím i náklady celého systému.

Ve snaze zabránit časté migraci klientů přichází novela s možností zpoplatnění přechodu klienta k jinému fondu. Za jakých podmínek a v jaké výši bude přestup ke konkurenci zpoplatněn, zatím není známo. Každý penzijní fond si může individuálně rozhodnout, zda poplatek zavede a případně v jaké výši. Novela jen uvádí, že penzijní fond si nesmí za přestup účtovat více než 800 korun.

Vyšší výnosy?

Dalším kostlivcem ve skříni, o kterém se již delší dobu diskutuje, jsou oceňovací rozdíly dluhopisů. Novela zákona přináší v tomto směru změnu v oblasti účtování aktiv penzijních fondů, která penzijním fondům umožní nakupovat aktiva, respektive dluhopisy s delší dobou splatnosti, a tedy i vyššími výnosy. Právě dluhopisy mají vzhledem ke konzervativnosti produktu v portfoliích penzijních fondů rozhodující podíl. Tento krok by se tak mohl pozitivně odrazit ve výkonnosti penzijních fondů, a tedy i připsaných výnosech, z čehož by v budoucnu měli těžit i klienti.

Autor je finančním poradcem AWD ČR

Autor: Lukáš Buřík

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web