Jan Traxler: Konzervativním investorům dnes nedoporučuji investovat vůbec

3.1.2011 7:47   |  

Zájem Čechů o investice narůstá. „Poslední měsíce jsme zaznamenali zvýšenou poptávku nových klientů zejména o aktivní správu, ale i o pravidelné investování. Ceny akcií rostou, v médiích se objevují spíše optimistické výhledy, a tak spousta lidí odhazuje strach a chce to znovu zkusit, chce rychlý a snadný výnos,“ říká ředitel poradenské společnosti FINEZ Investment Management Jan Traxler.

Zároveň však dodává, že většina zájemců přichází pozdě. „Nejvíce se dá vydělat, pokud člověk nakupuje v době, kdy se všichni bojí nakupovat. Jakmile se přestávají bát, bývá už po žních,“ uvádí investiční poradce.

* E15: Často v médiích píšete o akciích. Myslíte, že je nyní rozumné investovat právě do nich?

Myslím, že z dlouhodobého pohledu by bylo nerozumné do akcií neinvestovat. Ovšem z krátkodobého a střednědobého pohledu to dnes rozumné není. Vysvětlím. Ceny akcií a komodit už skoro dva roky rostou, a to dost rychlým tempem. Před dvěma roky jsem doporučoval komodity a akcie těžebních společností jako nejlepší dlouhodobou investici, jako životní příležitost. Od té doby většina akcií i komodit podražila o desítky až stovky procent. Dnes sice nejsou nijak předražené, ale už rozhodně nejsou levné. Proto do akcií a komodit dnes doporučuji investovat pouze s dlouhodobým výhledem a nakupovat výhradně na pravidelné bázi (měsíčně) za účelem průměrování nákupní ceny.

* E15: Dáváte přednost indexovým fondům ETF, nebo klasickým otevřeným podílovým fondům?

Momentálně s klienty nekupujeme ETF ani jiné indexové produkty, ale pečlivě vybíráme jednotlivé akcie. U klientů s menším kapitálem investujeme do aktivně spravovaných podílových fondů s koncentrovaným portfoliem. Trh v příštích několika letech v průměru moc neporoste, ale některé konkrétní akcie ano. Je hloupost kupovat celý trh s nadhodnocenými i podhodnocenými akciemi, když si člověk může vybrat jen ty podhodnocené.

* E15: Jaké trhy preferujete?

Vždy dbám na širokou regionální diverzifikaci, žádný trh by neměl mít více než 20 procent portfolia. Osobně preferuji akcie emerging markets, aktuálně zejména Brazílii a Rusko, dlouhodobě celou jihovýchodní Asii a Latinskou Ameriku. Velký potenciál vidím také u takzvaných frontier markets, hlavně v Africe. Podle cílů investora pak měníme podíl dividendových akcií zavedených firem z Evropy a USA, růstových akcií menších společností a akcií emerging markets.

* E15: Afrika, není to příliš rizikové?

Samozřejmě, že je to dost rizikové. Nikdy si nemůžete být jistý, jestli vám někdo nezničí plány třeba uvalením zvláštní daně na zahraniční investory a podobně. Politicko-právní rizika jsou značná. Ale tomu odpovídá potenciální výnos. V mnoha afrických zemích má mobil méně než desetina obyvatel, stejně tak bankovní účet a další služby, na které jsme u nás běžně zvyklí. Trhy jako Keňa, Tanzanie nebo Ghana mají obrovský potenciál. A riziko je možné eliminovat dobrou diverzifikací.

* E15: Pojďme ke konzervativnějším investicím. Jaký potenciál vidíte u dluhopisů?

Dluhopisové fondy dnes rozhodně nedoporučuji. Jsme stále v období bezprecedentně nízkých úrokových sazeb, ovšem inflace už startuje a investoři budou chtít za nákup dluhopisů vyšší výnosy. Úroky u nově vydávaných dluhopisů porostou, zatímco tržní cena stávajících dluhopisů nesoucích nižší úrok bude klesat. Majetek ve fondech tak bude mít nižší cenu a investoři v dluhopisových fondech v příštích dvou až třech letech prodělají. Dluhopisy mají dnes smysl pouze tehdy, pokud je plánujete držet až do expirace, ovšem i tak vám pravděpodobně výnosy nepokryjí ani inflaci.

* E15: A do čeho má investovat konzervativní investor?

Konzervativním investorům dnes nedoporučuji investovat vůbec, maximálně do korunových fondů peněžních trhů, ale jejich výnosy nebudou o moc lepší, než nabízejí spořicí účty nebo termínované vklady.

* E15: Zmínil jste inflaci, myslíte, že se máme bát hyperinflace?

Hyperinflace snad ne, ale vysoké inflace ano. Vždyť se podívejte na ceny komodit, už druhým rokem rostou a posledních šest měsíců extrémně, většina komodit podražila o 20–50 procent a třeba bavlna nebo cukr jsou dvakrát tak drahé než v červnu. To se po Vánocích velmi rychle projeví i na cenách v obchodech. Rekordní ceny mědi nebo stříbra zase zasáhnou průmyslovou výrobu a nebude dlouho trvat a bude muset zdražovat elektronika. Ceny elektřiny a plynu sice letos vzrostou jen mírně, ale voda zdraží daleko víc. Myslím, že už v prvním čtvrtletí roku 2011 bude meziroční inflace nad pěti procenty.

* E15: Když očekáváte inflaci nad pět procent, co si myslíte o zlatu?

Zlato slouží z dlouhodobého pohledu jako uchovatel hodnot. Za 30 let za něj pravděpodobně koupíte stejné zboží jako dnes. Ovšem aktuálně jsou zlato i stříbro dost drahé, v ceně už se odráží očekávání vysoké inflace. Dnes není vhodná doba k nákupu, ta byla před dvěma roky.

* E15: Před rokem jste místo zlata doporučoval zemědělské komodity, jaké komodity preferujete dnes?

S klienty jsme spekulovali na růst cen pšenice a kukuřice. Obě komodity podražily za rok 2010 zhruba o 40 procent, podobně jako mnoho dalších zemědělských komodit. Obiloviny už jsme z portfolia prodali, s některými klienty držíme již pouze expozice vůči rýži. Jinak aktuálně preferuji zemní plyn a ropu, zejména pak akcie plynárenských společností, jako je například ruský Gazprom.

* E15: Jste stále skeptický vůči nemovitostem, nebo už se situace změnila a očekáváte růst cen bytů?

Nečekám, že ceny nemovitostí v ČR začnou růst, rozhodně ne rychleji než inflace. Realitní trh čeká dlouhé období stagnace cen. Na trhu panuje převis nabídky nad poptávkou, což se s ohledem na demografický vývoj české populace v nejbližších 20 letech změní maximálně imigrací nebo hromadným bouráním panelových bytů. Jiná je situace v Asii, například na Filipínách, v Indonésii či Bangladéši, v Latinské Americe nebo v Africe, ale to jsou pro menší a střední investory těžko dostupné lokality. Dá se zde však místo koupě nemovitosti profitovat celkově ze stavebního boomu – například investicí do akcií stavebních firem, výrobců cementu, bank poskytujících úvěry a podobně.

* E15: Jaký byl rok 2010 pro FINEZ Investment Management?

Pokud jde o investiční výsledky, nebyly tak zajímavé jako v roce 2009, kdy činil průměrný výnos klientů 75 procent. Za rok 2010 se bude pohybovat kolem deseti procent, přesné číslo ještě neznám.

Jan Traxler (25)

Jako investiční poradce pracuje od roku 2004. V roce 2006 založil Klub podnikatelů s přidanou hodnotou a v roce 2007 společnost FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství. Publikuje pravidelně v deníku E15 v rámci investičního seriálu Oborové investice.

Autor: Petr Dašek

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web