Janáček: Evropu čeká anemický růst

30.6.2010 8:52   |  

Do centrální banky přichází včera jmenovaný člen bankovní rady Kamil Janáček vlastně z druhého břehu. Šestnáct a půl let působil jako hlavní ekonom Komerční banky, chování a politiku centrálních bankéřů komentoval. Tlačit na výraznou změnu měnové politiky rozhodně nehodlá. Podle něj je ta dnešní velmi dobře nastavena.

* E15: Jak hodnotíte dosavadní politiku ČNB, je dostatečně aktivní?

Domnívám se, že měnová politika – což je jasné i z toho, co píši – je velmi dobře nastavena, a nedomnívám se, že příliš proaktivní politika by byla dobrá pro přítomnost a budoucnost ekonomiky. Český finanční sektor je zdravý a prošel nedávnými turbulencemi bez zásadnější újmy. Důvod, proč něco měnit, tedy neexistuje.

* E15: Sazby jsou na rekordním minimu, dá se odhadnout doba, kdy s nimi bude nutné hýbat směrem nahoru?

Záleží na vývoji inflace a růstu ekonomiky, pak bude potřeba reagovat. Změní-li se podmínky, je potřeba změnit chování. A momentální stabilita není na závadu. To říkám i proto, že znám trh z druhé strany.

* E15: Prezident Václav Klaus za jeden z hlavních úkolů centrální banky označil boj se zaváděním dalších a dalších regulací finančního a bankovního trhu. Souhlasíte s ním?

Zcela určitě. Ta opatření se dělají na základě politického úleku. Třeba taková bankovní daň zakládá podmínky pro další krizi, protože nabádá k morálnímu hazardu.

* E15: Podle vás tedy jde spíš o záchranu společné měny a unie za jakoukoliv cenu?

Politici potřebují sbírat politické body. Důsledkem takové politiky bude anemický růst evropské ekonomiky, to znamená, že Evropa bude silně zaostávat za asijskými zeměmi – Čínou, Indií, ale také třeba Brazílií. Nízký růst se pochopitelně negativně odrazí i na vývoji českého hospodářství. Vzhledem k tomu, že Česko je exportní zemí.

* E15: Dá se projekt Evropské unie a eura vůbec zachránit?

Na šedesát až sedmdesát procent ano. Otázka je, jestli z něj někdo nevystoupí.

* E15: Kde vidíte horizont přijetí eura pro Česko?

Rozhodně v horizontu přesahujícím můj mandát. (Mandát člena bankovní rady je šest let – pozn. redakce.)

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web