Japonské akcie rychle padají, rostou odhady škod

15.3.2011 12:24   |  

Japonské akcie dnes spadly o 10,6 procenta. Jde o nejhorší jednodenní propad od roku 1987, kdy došlo ke kolapsu akcií po celém světě. Akcie padaly z obavy rostoucí radiace v blízkosti hlavního města Tokia. Roste nervozita, protože jakékoliv zhoršení situace v postižených jaderných elektrárnách může vést k dalšímu masivnímu výprodeji akcií vedeném hedgovými fondy.

Kurz japonského jenu je velmi rozkolísaný pod vlivem hrozící intervence japonské centrální banky. Výnosy japonských dluhopisů rostou, protože se jich investoři zbavují, aby snížili ztráty způsobené propadem akcií.

„I kdybychom dnes chtěli prodat, nemohli jsme nic dělat,“ řekl agentuře Bloomberg portfolio manažer japonského fondu, který si nepřál být jmenován, protože nemá povolení komunikovat s médii. „Neprodávali jsme a jen čekali a přihlíželi, jak se hedgové fondy v panice zbavovaly všeho, co měly,“ dodal manažer.

V jednu chvíli obchodování ztrácel tokijský index Nikkei 14 procent. Bylo to poté, co japonský premiér Naoto Kan prohlásil, že riziko jaderné kontaminace v komplexu Fukušima Daiči 240 kilometrů severně od Tokia roste.

Rekordní prodeje

Jak se investoři zbavovali rizikových aktiv, padaly akcie a rostl kurz japonského jenu, který se následně zastavil. Vyrojily se tak spekulace o intervenci Bank of Japan, ta se ke spekulacím odmítla vyjádřit. Za první dva dny tohoto týdne ztratily japonské akcie téměř 17 procent, velké objemy obchodů doprovázely i dnešní výprodejovou vlnu. Objem obchodů v úterý dosáhl nového rekordu 5,77 miliardy dolarů, téměř o 20 procent tak ještě překonal včerejší poválečný rekord. V kontrastu se včerejškem, kdy některé tituly přece jen posilovaly, dnes ani jeden akciový titul z 225 neposílil.

„Všichni se nyní soustředí na nukleární hrozbu. V této situaci, kdy se zdá, že se stav věcí zhoršuje, zahraniční investoři i domácí fondu couvají z japonských akcií,“ uvedl Hidejuki Išiguro z tokijské Okasan Securities. Velké společnosti na tokijské burze již za tento týden přišly o 626 miliard dolarů své hodnoty.

Ztráty pojišťoven ztlumí stát

Podle prvních odhadů může zemětřesení stát krytí pojištěných škod až 60 miliard dolarů. Pro pojišťovny by to znamenalo druhou nejdražší pojistnou událost po hurikánu Katrina z roku 2005, uvedla dnes agentura AP.


Čtetě také: Světové pojišťovny čeká krvavý japonský účet


Akcie světových pojišťoven a zajišťoven v pondělí v reakci na záběry měst srovnaných se zemí a zničeného pobřeží silně klesaly. Analytici však upozorňují, že potenciální ztráty pojišťoven výrazně omezí několik důležitých faktorů. V Japonsku jsou škody na obytných nemovitostech v důsledku zemětřesení kryty systémem pojištění proti zemětřesení, který stát zajišťuje do výše asi 52 miliard dolarů.

Mimo velkoměsta je v Japonsku pojištěnost ve srovnání se Západem nízká a japonská vláda kryje škody způsobené zemětřesením na jaderných elektrárnách. Pojišťovny je totiž proti zemětřesení nepojišťují. To byl důvod proč při posledním velkém zemětřesení v roce 1995 zaplatily pojišťovny pouze tři miliardy dolarů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web