Japonské zemětřesení může pojišťovny stát přes 300 miliard dolarů

12.3.2011 23:07   |  

Zemětřesení v Japonsku po sobě zanechalo rozsáhlé škody. Jen pojištěný majetek ve čtyřech nejvíce postižených prefekturách má hodnotu 300 miliard dolarů (5,2 bilionu korun). Přílivová vlna zasáhla majetek v hodnotě asi 24 miliard dolarů. Uvedl to dnes Jayanta Guin ze společnosti AIR Worldwide, která se odhady dopadů přírodních katastrof zabývá, pro agenturu Reuters.

Guin upozornil, že Air Worldwide, která je jednou ze tří největších společností v oboru, ve svých odhadech, kterými se řídí i pojišťovny, nepočítala s tak silným zemětřesením právě v této oblasti.

Odhadnout škody, které po sobě přírodní živly zanechaly, je ale velmi obtížné, a to kvůli jejich povaze, která v sobě kombinuje otřesy samotné s vlnami tsunami a rozsáhlými požáry, dodal Guin. Přesné odhady podle něj zaberou dny až týdny.

Ekonomové agentury Standard & Poor's očekávají, že v tomto čtvrtletí budou pojišťovny nuceny kvůli zemětřesením v Japonsku a na Novém Zélandu a záplavám v Austrálii vydat přinejmenším 30 miliard dolarů. Analytici oslovení včera Reuters odhadli, že zemětřesení způsobí pojišťovnám ztráty ve výši 15 miliard dolarů.

Odborníci přitom upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát, které zemětřesení přinese. V Japonsku je podle některých odhadů pojištěno jen asi 14 procent nemovitostí.


K tématu: OBRAZEM: Zemětřesení v Japonsku


Otázkou nyní je, jak by byli odškodněni majitelé nemovitostí, které může zničit případný únik radiace z elektrárny Fukušima. Guin potvrdil, že jeho společnost do svých modelů možných katastrof jaderná neštěstí nezahrnuje. AIG, největší zahraniční pojišťovna nemovitostí v Japonsku, do svých smluv zahrnuje klauzuli, která jí v takovém případě zprošťuje pojistného plnění.

Zemětřesení v Japonsku si podle posledních odhadů vyžádalo 1300 životů. Japonci nyní s obavami sledují vývoj v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde se dnes po explozi zřítila část budovy reaktoru. Podle vlády ale reaktor poškozen nebyl.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web