Japonsko pomůže jüanu. Koupí čínské dluhopisy za miliardy dolarů

Japonsko nakoupí čínské státní dluhopisy za více než deset miliard dolarů (zhruba 190 miliard korun). Oznámil to dnes japonský ministr financí Džun Azumi. Podle analytiků tak Tokio podpoří snahu Pekingu o posílení mezinárodní role čínského jüanu.

 jüan
13.3.2012 9:01   |  

Čína již podle Azumiho prodej dluhopisů schválila. Tokio však v příštích měsících ještě bude muset uskutečnit některé administrativní kroky, aby bylo možné transakci zrealizovat.


Čtěte také: Čína dává jüanové půjčky kolegům z BRICS


„Pro Čínu je tento krok spojen s jejím úsilím o internacionalizaci jüanu. Umožnění zahraničních investic na jejím dluhopisovém trhu učiní jüan z mezinárodního hlediska přijatelnějším,“ uvedl jeden z čínských analytiků. Čína usiluje o to, aby se jüan v budoucnosti stal alternativní rezervní měnou k americkému dolaru.

Nákup dluhopisů by mohl posílit ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi. Čína je již nyní největším obchodním partnerem Japonska. Obě země se v prosinci dohodly na prohloubení finanční spolupráce, jež má zahrnovat větší používání domácích měn ve vzájemném obchodě i nákupy čínských státních dluhopisů japonskou vládou.

Čína v pondělí uvedla, že bude pokračovat v nákupech japonských státních dluhopisů. Japonsko doufá, že vzájemné investice do státních dluhopisů zlepší hospodářskou spolupráci a komunikaci mezi oběma zeměmi, napsala agentura Reuters.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web