Japonsko se snaží zastavit bankovní půjčky členům jakuzy

Japonský finanční dozor prověří, zda tři velké banky neposkytovaly finance jakuze, známé mimo jiné vymáháním výpalného a obchodem s narkotiky i lidmi. Podle médií mohou ústavy pomáhat mafii poměrně nenápadně — malými půjčkami na podnikání a především spotřebitelskými úvěry na auta.

Ilustrační foto
30.10.2013 8:59   |  

Mezi prošetřované banky patří Mitsubishi UFJ Financial Group. Skandál se ale zatím nejvíce dotkl domu Mizuho Financial. Připustil, že se jeho vedení už před třemi lety dozvědělo o poskytnutí celkem dvou milionů dolarů gangsterům, moc s tím však nedělalo. Banka tvrdí, že potrestá současné i bývalé zaměstnance.

Jakuza žije z nelegálních i zdánlivě legálních aktivit. Kromě tradičních nezákonných obchodů se soustředí například na reality. S ekonomickými problémy Japonska se v posledních letech začala zajímat o malé úvěry, zvlášť pokud jejich poskytovatelé klienty moc neprověřují.

Tento „byznys“ funguje i přesto, že byl v roce 2011 vydán zákaz obchodů s jakuzou a firmám hrozí postihy. Příkladem je půjčka na ojetý vůz. Člen gangu se domluví s dealerem na koupi za vyšší cenu a požádá o úvěr. „Auto pak může být prodáno či vybaveno novou poznávací značkou a použito k žádosti o novou půjčku,“ píše New York Times.

Podle Financial Times gangsteři často skutečně jednu či dvě splátky uhradí a dále se o svůj závazek nestarají. List ale uvádí, že průměrná výše transakce směřující jakuze v případě Mizuho byla devět tisíc dolarů, takže půjčky banku příliš neznepokojovaly.

Zločinci to však mají stále těžší. „Tlak na jakuzu určitě zesílil. Není pochyb o tom, že má se svým obchodem potíže,“ řekl Bloombergu expert na gangy Hideaki Aihara. Samotné členství v syndikátech není nezákonné, počet jejich příslušníků ale v poslední době klesá zhruba o deset procent ročně. Loni jich bylo podle policie zhruba 63 tisíc.


Čtěte také:

Japonská mafie vydělává miliony na očistě Fukušimy

Obavy ze Serní Koreje: USA a Japonsko rozšiřují vojenskou spolupráci

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Sonda Juno se chystá na odvážný manévr u Jupiteru

Sonda Juno se chystá na odvážný manévr u Jupiteru Video

Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odpočítává poslední dny před příletem k Jupiteru, kde ji čeká odvážný manévr, aby se mohla dostat k obří planetě… více

Komerční prezentace
Mobilní web