Ječmínek: Hušáka k jednání za Sazku nikdo nepověřil

30.3.2011 21:10   |  

aktualizováno Místopředseda představenstva loterijní společnosti Sazka a předseda Autoklubu ČR Roman Ječmínek dnes řekl, že je nepřijatelné, aby jednání za Sazku nyní vedl předseda představenstva a generální ředitel Aleš Hušák. "Současné problémy vznikly zejména kvůli chybnému jednání managementu. Všichni jsme byli přesvědčováni, že se nic neděje," uvedl Ječmínek.

Hušákovy zájmy se podle Ječmínka rozešly se zájmy většiny akcionářů. „K jednání za akcionáře při řešení současné situace Sazky Hušáka nikdo nepověřil, za Autoklub mohu říci, že ten jej ani nepověří, řekl Ječmínek. Stejný názor zastávají prý také Český olympijský výbor, Česká obec sokolská, Občanské družení Orel a Sdružení sportovních svazů.

Dluhy bylo možné podle Ječmínka řešit dřív. „Bagatelizováním finanční situace ve společnosti tak dlouho, až bankám došla trpělivost, jsme se dostali do současného stavu. Za zády představenstva se poté narodil Gladiolus,“ uvedl Ječmínek.

Sazka uvedla, že bude reagovat až poté, co se s Ječmínkovým vystoupením detailně seznámí. Mluvčí Sazky Jan Tuna jen připomněl, že Ječmínek je dlouholetým mužem číslo dvě ve vedení Sazky, dlouhá léta byl a ještě stále je nejen místopředsedou představenstva Sazky, ale také přímo zástupcem generálního ředitele, tedy člověkem s pravomocemi a zodpovědností z toho vyplývajícími. Ječmínek za situaci Sazky určitou odpovědnost přiznal, poukázal ovšem na to, že je jen jedním ze sedmi členů představenstva loterijní firmy a Autoklub drží v Sazce jen čtyři procenta akcií. Ječmínek v České televizi upřesnil, že už ale není zástupcem generálního ředitele Sazky Hušáka. „Byl jsem minulý týden vyhozen,“ řekl.

Smlouvu o úvěru 2,5 miliardy korun se společností Gladiolus Ječmínek podrobil kritice. O uzavření smlouvy se někteří členové představenstva Sazky nedozvěděli vůbec, sám Ječmínek prý teprve hodinu před oficiálním oznámením o jejím uzavření.

Smlouva s Gladiolem, která je v insolvenčním rejstříku, je navíc podle Ječmínka jiná, než kterou dostali členové představenstva Sazky k podpisu 4. března. Minimálně v tom, že okamžitě po podpisu mělo být hýbáno majetkem Sazky.

Smlouva prý také obsahuje pro Sazku nevýhodné ustanovení o penále 250 milionů korun, pokud by nebyla odsouhlasená.

Podle šéfa Sazky Hušáka však slova o tom, že mezi Sazkou a Gladiolusem byly podepsány smlouvy, nejsou pravdivá. „Pracovní verzi těchto smluv o úvěru a o spolupráci posuzovalo představenstvo Sazky, tyto smlouvy byly následně precizovány tak, aby byly formálně i legislativně v pořádku, a finální verze byla přesně v souladu s insolvenčním zákonem poskytnuta jak předběžnému správci, tak insolvenčnímu soudci. Finální verze smluv byla následně zveřejněna v insolvenčním rejstříku,“ řekl Hušák.

„Jednání o smlouvách probíhalo na základě mandátu představenstva a požadavku majoritního akcionáře, aby představenstvo společnosti činilo veškeré kroky k odvrácení insolvenčního řízení. Pokud by tyto smlouvy byly podepsány, Sazka, by okamžitě získala všechny potřebné prostředky a insolvenční řízení by skončilo. Kroky těch, kteří si to zřejmě nepřáli, tomu však zabránily,“ dodal Hušák.


Čtěte také: Soud prohlásil úpadek na Sazku, ta podle PPF vytváří virtuální závazky


Ječmínek také vysvětlil důvody, které ho vedly k podání insolvenčního návrhu na Sazku. „V důvodové zprávě pana Hušáka jsem se dověděl, že byly naplněny všechny body definice úpadku, proto jsem insolvenční návrh podal,“ uvedl. Popřel tím Hušákovo tvrzení, že za Ječmínkovým insolvenčním návrhem na Sazku stojí zájmové skupiny, které Ječmínka ovlivňují.

Sazka je od úterý rozhodnutím soudu v úpadku. Sazka může nakládat s majetkem do výše půl milionu korun. Větší částky musí schválit insolvenční správce, kterým byl jmenován Josef Cupka. Podle mluvčího Jana Tuny Sazka nadále přijímá sázky a vyplácí výhry.

Soud zatím nestanovil způsob řešení úpadku; má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku. Soud vyzval věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili do 30 dnů. Zatím se předpokládá, že soud povolí reorganizaci Sazky. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník i insolvenční správce.

V insolvenčním rejstříku by se dnes měl objevit výstup z úterního jednání prozatímního věřitelského výboru Sazky. Ten tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Výbor jednal o možnosti úvěru 2,5 miliardy Kč pro Sazku od společnosti Gladiolus. Tu spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web