Jednání o regulaci hedgeových fondů v EU se protahují

29.9.2010 8:30   |  

Naděje, že se vyjednávání o regulaci hedgeových fondů a private equity fondů v Evropské unii konečně posunou z mrtvého bodu, pohasly. Především Francie ukázala velmi málo vůle k ústupkům. Poslední jednání na úrovni Evropské komise se mělo konat toto pondělí, avšak zúčastněné strany souhlasily s dalším kolem jednání, které se uskuteční 4. října.

Eurokomisař pro vnitřní trh Francouz Michel Barnier minulý týden řekl, že jeho cílem je dospět k dohodě, která by znamenala vůbec první regulaci hedgeových fondů na celoevropské úrovni, během října.

Největším oříškem zůstává to, jak ošetřit fondy a jejich manažery sídlící mimo Evropskou unii. Komise a některé členské státy by uvítaly, aby tyto subjekty musely mít k činnosti unijní povolení, které by získaly až po splnění přísných kritérií.

Ale některé státy si za každou cenu chtějí podržet dohled nad svým trhem a odmítají pustit do své země zahraniční fondy. Jejich nejhlasitějším odpůrcem je Francie.

Vyjednávači se tak snaží najít kompromisní řešení, při němž by se pravidlo celounijního povolení zavádělo postupně, v průběhu několika let, během nichž by si státy ponechaly kontrolu nad domácím trhem.

Koncem minulého týdne však neexistovaly žádné známky toho, že by Francie chtěla ustoupit. „Tohle je největší problém celého vyjednávání,“ řekl deníku Financial Times jeden z frustrovaných diplomatů.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web