Jiří Rusnok je novým členem bankovní rady

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým členem bankovní rady České národní banky bývalého premiéra Jiřího Rusnoka (53). V sedmičlenné bankovní radě nahradí Evu Zamrazilovou, které končí její šestiletý mandát 28. února.

Nový člen bankovní rady Jiří Rusnok
5.2.2014 14:22   |  

Prezident již od nástupu do funkce před rokem avizoval, že členem bankovní rady jmenuje právě Rusnoka. Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních.

Zeman při Rusnokově slavnostním jmenování členem bankovní rady připomněl, že v programové části koaliční smlouvy se hovoří o přijetí eura. Domnívá se, že právě Rusnok bude jako člověk, který kombinuje ekonomické a politické znalosti, velkým přínosem při řešení tohoto složitého problému. Rusnok označil své jmenování členem rady za pokračování a asi i vyvrcholení své odborné kariéry.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je jmenování Rusnoka dobrým krokem. Mimo jiné uvedl, že Rusnok rozšíří názorové spektrum členů bankovní rady.

Z dlouhodobějšího pohledu je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zřejmě, že Rusnokovo jmenování je prvním krokem v názorovém posunu vedení ČNB směrem ke vstřícnějším postojům k evropské integraci. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že v osobě Rusnoka se snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě.

Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu i jako prezident Asociace penzijních fondů. Dříve byl také ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.


O Jiřím Rusnokovi čtěte více:

Rusnok nešetřil - na prémiích jeho vláda rozdala 180 milionů

Rusnok: Oslabení měny nemůže zásadně pohnout cenami

Jiří Rusnok: Druhý pilíř penzijní reformy nese příliš rizik


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web