Jiří Šedivý: Stavební spořitelny se hodlají stát pilířem penzijního zajištění

4.4.2011 9:50   |  

Podpora stavebního spoření českým státem nabrala kvůli nutným úsporám v posledních letech řadu rychlých změn. Jenže stavební spoření zůstává pořád u Čechů nejoblíbenějším investičním nástrojem, takže se stavební spořitelny rychle adaptovaly a provedly úpravy byznysu.

„Stavební spořitelny se hodlají stát pilířem penzijního zajištění, který by měl fungovat na principu garantovaného fondu, jenž bude zhodnocovat peníze klientů,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

*FinExpert: Jakým způsobem chcete stavební spoření zapojit do systému penzijní reformy?

Základní inspirace vychází z německého modelu. Podíváteli se na výsledky různých šetření, opakovaně uvidíte, že značná část respondentů považuje vlastní bydlení za jeden ze způsobů, jak se zajistit do důchodu. Z tohoto principu vychází i německé stavební spoření, které bylo zapojeno do systému penzijního zajištění. Lidé tak mohou prostřednictvím stavebního spoření šetřit na nemovitost, vzít si na ni úvěr a stále se podle uznání státu starají o svůj lepší podzim života. Kdo peníze nepoužije na bydlení, může je vybrat až po dosažení určitého věku, tedy přilepšit si s nimi na důchod. Klíčové také je, že mladí lidé do 25 let uzavírají smlouvy bez povinnosti onoho důchodového závazku. V českých podmínkách si dovedeme představit něco podobného. Stavební spoření by bylo dalším pilířem penzijního zajištění. Současně je založeno na úplně jiném principu než penzijní fondy, zejména z hlediska toho, jak stavební spořitelny zhodnocují peníze klientů. Jsme samozřejmě připraveni k úpravám způsobu zapojení podle českých specifik. Dílčích parametrů je mnoho a zaplnily by mnoho stran textu.

*FinExpert: Jak by měl tento systém fungovat?

Především je založen na jiných principech než penzijní připojištění. Mohl by klientům nabídnout alternativu, která se opírá o financování bytového fondu, garantovaný úrokový výnos, příspěvek státu, jak jej známe, a s ohledem na povinnost zapojení se stavebních spořitelen do systému pojištění bankovních vkladů také 100procentní pojištění úspor. Současně by se nejednalo o povinné zapojení účastníka ale pouze možnost, jak si spořit na důchod, případně diverzifikovat rizika, tedy své důchodové portfolio.

*FinExpert: Budou mít stavební spořitelny svůj penzijní fond?

Vlastní penzijní fond se sice principiálně vyloučit nedá, ale v případě, že má smysl zapojit do penzijního zajištění systém stavebního spoření, není důvodu k vytváření paralelního penzijního fondu ve stavebních spořitelnách. Určité opodstatnění nastává jen s otázkou výplaty úspor formou doživotní renty. Pak je potřeba aplikovat mechanismus úmrtnostních tabulek, což by mohl penzijní fond dělat. Ale pro fungování systému stavebního spoření jako zajištění na stáří to rozhodně není nezbytné.

Jiří Šedivý

V Asociaci českých stavebních spořitelen působí od roku 2005. V současnosti pracuje jako její tajemník. Vystudoval obor Hospodářská politika na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze.

Autor: Renata Vespalcová, Uspořím.cz

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web