Jiskra nákazy přeskočila z Atén na okolní státy

Prodlužování řeckého dramatu se tvrdě odráží v nákladech na financování okolních zemí. Vládám Španělska a Itálie tak například jen během prvních červnových dnů podražily dlouhodobé půjčky až o deset procent. Ochota půjčovat se ale mezi investory vytrácí a týká se to i dluhů nejvyspělejších ekonomik eurozóny. Ve všech případech požadují věřitelé vyšší úroky.

 Euro (ilustrační foto)
3.6.2015 6:48   |  

„Počátkem června se objevily první známky řecké nákazy, když vzrostly rizikové marže dluhů, a to zejména v případě jihoevropských zemí,“ uvádí analytik Jan Čermák z ČSOB. Investory napříč Evropou znepokojuje fakt, že ačkoli mají Atény splatit Mezinárodnímu měnovému fondu už tento pátek 300 milionů eur, dohoda mezi Řeckem a věřiteli stále není hotová. Nervozita se přenáší i na akciové trhy, panevropský index Eurofirst 300 klesl během úterka o půl procenta.

„Velcí hráči zatím stojí stranou, protože jen bůh ví, co se s Řeckem stane,“ shrnul pro agenturu Reuters pozici velkého kapitálu makléř společnosti Hobart Justin Haque. Úroky z dluhů zemí evropské periferie tak atakují letošní maxima a investory nešetří ani evropští politici. „Dohoda Řecka s věřiteli není tento týden prakticky možná,“ nechal se například slyšet prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Řecká vláda nabídla v pondělí v noci věřitelům podle svých slov realistický plán řešení dluhové krize. Po zasedání řecké vlády to včera řekl premiér Alexis Tsipras. Evropské lídry zároveň vyzval, aby návrh přijali, a umožnili tak po dlouhých měsících jednání uzavřít dohodu, která Řecku umožní zůstat solventní. Podrobnosti návrhu ale premiér neupřesnil. Atény už měsíce jednají o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur z dohodnutého záchranného programu.


Čtěte také:

Vlažný start: ECB začala nakupovat vládní dluhopisy

Výnosy dluhopisů klesají k nule, stát může ušetřit miliardy

Řecko už trhy netrápí, dluhopisy jiných zemí oslabily jen mírně

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web