JP Morgan a Credit Suisse zaplatí pokutu přes 400 milionů dolarů

Banky JP Morgan Chase a Credit Suisse zaplatí ve Spojených státech pokutu v celkové výši 417 milionů dolarů (8,4 miliardy korun). Urovnají tím federální civilní žaloby, které je vinily z podvádění investorů prostřednictvím prodejů neprůhledných a rizikových hypotečních dluhopisů před finanční krizí roku 2008. Oznámila to dnes americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

JP Morgan
16.11.2012 20:59   |  

Dohoda o stažení žalob na obě banky je dalším případem snahy amerických úřadů stíhat finanční instituce za to, že před krizí nabízely dluhopisy sestavené z rizikových hypoték, jejichž cenový propad vedl k vypuknutí a prohlubování hypoteční a finanční krize. V roce 2010 zaplatila Goldman Sachs za urovnání podobné žaloby SEC 550 milionů dolarů.

SEC uvedla, že JP Morgan neinformovala investory, že prodávané hypoteční dluhopisy jsou v podstatě nedobytné. Obě banky také podle komise nedostatečně informovaly o praktikách, které jim z těchto papírů umožňují profitovat.


Čtěte také:

Americká důchodkyně zažalovala 12 nadnárodních bank

Banky UBS a Credit Suisse propustí tisíce zaměstnanců


JP Morgan zaplatí SEC 296,9 milionu dolarů a Credit Suisse 120 milionů. Obě banky však v rámci dohody nepřiznaly ani nepopřely vinu. Peníze budou vyplaceny investorům, sdělila SEC.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení… více

Komerční prezentace
Mobilní web