Banka JPMorgan prý věděla o Madoffových podvodech, čelí žalobě

4.2.2011 13:43   |  

Správce majetku podvodného amerického finančníka Bernarda Madoffa Irving Picard podal žalobu na banku JPMorgan. Viní ji z toho, že o Madoffových podvodech věděla minimálně o rok a půl dříve, než vyšly najevo. Banka se proti žalobě chce bránit.

„Madoffovi jeho podvody umožnilo několik finančních institucí, JPMorgan ale stála v samotném centru podvodů a nese plnou spoluvinu,“ napsal Picard v žalobě. Banka podle něj byla ve střetu zájmů a svůj vlastní prospěch kladla před zájmy klientů.

Picard řekl, že banka poznatky o podezřelých Madoffových aktivitách ignorovala a s oznámením příslušným úřadům vyčkávala prakticky do konce, kdy už bylo jasné, že podvod se neutají. JPMorgan se tak zřejmě snažil chránit svou investici a doufal, že bude s Madoffem dál obchodovat.

„Z nějakého důvodu jsem byl na obědě (se zaměstnancem banky) a on mi řekl, že nad Madoffovou hlavou se vznáší známý mrak a že jeho výnosy jsou údajně součástí Ponziho schématu,“ stojí v žalobě výňatek z e-mailové zprávy, kterou už 15. června 2007 napsal zaměstnanec řízení rizika v jedné investiční bance.

Mluvčí JPMorgan Jennifer Zuccarelliová uvedla, že banka považuje tvrzení správce Madoffova majetku za nepodložená. „JPMorgan nevěděla o podvodech, jichž se dopustil Bernard Madoff, a žádného takového podvodného jednání se ani neúčastnila,“ řekla mluvčí pro agenturu Reuters.

Podívejte se, jak funguje Ponziho schéma:

Picardovi se doposud navrátit bývalým Madoffovým klientům přibližně 10 miliard dolarů, podal také žaloby na různé společnosti o dalších 50 miliard dolarů. Po JPMorgan požaduje náhrady v celkové výši 6,4 miliardy dolarů.

Madoff byl zatčen v prosinci 2008 a v březnu následujícího roku se k podvodům přiznal. Nyní si odpykává trest vězení v trvání 150 let. Madoffovy investiční podvody trvaly celá desetiletí, během nichž finančník zpronevěřil zhruba 65 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun).

Ponziho schéma funguje jako pyramidová hra. Kdo se zapojí jako jeden z prvních, zpravidla může vydělat, protože jeho zisk pochází z příspěvků lidí, kteří se do hry zapojí později. Na ty, kteří se zapojí jako jedni z posledních, zpravidla žádné peníze nezbývají. V tu chvíli vyjde podvod najevo.

JPMorgan byl pro Madoffovu investiční společnost Bernard L. Madoff Investment Securities více než 20 let hlavní bankou. Picard a jeho právní zástupci tak budou muset prokázat, že zaměstnanci banky byli o náznacích podvodů v Madoffově podniku informování ústní formou, a tudíž bez řádných záznamů. Jeho podvod patří k největším, s nimiž se akciové trhy dosud setkaly.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web