JPMorgan ušetří, místo 13 zaplatí „jen“ pět miliard dolarů kvůli hypotekám

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 5,1 miliardy dolarů, v přepočtu 95 miliard korun, za urovnání obvinění, podle kterého poskytla vládou sponzorovaným hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac špatné informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodala.

 Banka JPMorgan
26.10.2013 15:53   |  

Urovnání se týká sporu s Federální agenturou pro financování bydlení (FHFA). Mělo by být součástí širší dohody s vládou, v jejímž rámci by JPMorgan měla podle předběžného ujednání zaplatit celkem 13 miliard dolarů. O konečné podobě této dohody se stále jedná, napsala agentura Reuters.

Širší dohoda by mohla představovat největší urovnání sporu souvisejícího s finanční krizí ve Spojených státech. Krize, kterou odstartovaly rozsáhlé prodeje rizikových cenných papírů, uvrhla americkou ekonomiku do největší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

JPMorgan v rámci urovnání s FHFA nepřiznala žádné pochybení. Banka v letech 2005 až 2007 prodala agenturám Fannie Mae a Freddie Mac hypoteční cenné papíry za 33 miliard dolarů. Hodnota těchto cenných papírů po příchodu krize prudce klesla.


Čtěte také:

JPMorgan ušetří, úřadům zřejmě zaplatí „jen“ devět miliard dolarů

Banky čelí vyšetřování amerických úřadů. Mimo jiné i Deutsche Bank či UBS

Kvůli „londýnské velrybě“ zaplatí JPMorgan pokutu blížící se miliardě dolarů


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web