JPMorgan ušetří, místo 13 zaplatí „jen“ pět miliard dolarů kvůli hypotekám

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 5,1 miliardy dolarů, v přepočtu 95 miliard korun, za urovnání obvinění, podle kterého poskytla vládou sponzorovaným hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac špatné informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodala.

 Banka JPMorgan
26.10.2013 15:53   |  

Urovnání se týká sporu s Federální agenturou pro financování bydlení (FHFA). Mělo by být součástí širší dohody s vládou, v jejímž rámci by JPMorgan měla podle předběžného ujednání zaplatit celkem 13 miliard dolarů. O konečné podobě této dohody se stále jedná, napsala agentura Reuters.

Širší dohoda by mohla představovat největší urovnání sporu souvisejícího s finanční krizí ve Spojených státech. Krize, kterou odstartovaly rozsáhlé prodeje rizikových cenných papírů, uvrhla americkou ekonomiku do největší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

JPMorgan v rámci urovnání s FHFA nepřiznala žádné pochybení. Banka v letech 2005 až 2007 prodala agenturám Fannie Mae a Freddie Mac hypoteční cenné papíry za 33 miliard dolarů. Hodnota těchto cenných papírů po příchodu krize prudce klesla.


Čtěte také:

JPMorgan ušetří, úřadům zřejmě zaplatí „jen“ devět miliard dolarů

Banky čelí vyšetřování amerických úřadů. Mimo jiné i Deutsche Bank či UBS

Kvůli „londýnské velrybě“ zaplatí JPMorgan pokutu blížící se miliardě dolarů


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web