Jste připraveni na prodej nemovitosti?

22.1.2010 9:22   |  

Při prodeji domu či bytu se řada majitelů nemovitostí dopouští zbytečných a na první pohled nepodstatných (ale přitom fatálních) chyb. Připravili jsme proto pro vás několik tipů a rad, jak při této důležité životní a investiční transakci zbytečně nepřijít o statisíce korun.

1. Stanovte cenu

Cena je první věcí, která případného kupce na vaší nemovitosti zajímá. Jestliže jste ji stanovili příliš vysokou, pak se šance na ztrátu potenciálního kupce zvyšuje. Nejprve byste proto měli porovnat váš dům s jinými na trhu. Také se pokuste zjistit, jaké druhy domů či bytů se dobře prodávají a jestli to platí i o vaší oblasti. Kupující kopírují trendy a tyto trendy vám mohou pomoci stanovit cenu.

2. Neodraďte kupce

Přiložený graf ukazuje, jak je pro úspěch celé transakce klíčové správné nastavení prodejní ceny. Pokud ji zvolíte vhodně (na úrovni tržní hodnoty), pak oslovíte 60 procent potenciálních zájemců. Pokud však cenu nastavíte příliš vysoko (ať už vědomě, či nevědomě), například o 15 procent nad tržní hodnotu, takovou nabídkou zaujmete jen deset procent potenciálních kupců. Když naopak nabídnete nemovitost příliš levně – zvýší se vám sice okruh možných kupců, na takové transakci ale sami tratíte.

3. Určete hranici

Vždy si určete hranici, pod niž s prodejní cenou už nechcete jít. Přestože byste měli zvážit všechny nabídky, nastavením dolní hranice a jejím dodržováním si ušetříte spoustu času.

4. Nezapomeňte na detaily

Vaše nemovitost musí zaujmout potenciální kupce hned na poprvé. Zbavte ji proto ještě před prodejem případných nedostatků. Mezi nejčastěji opomíjené věci patří omítky, venkovní nátěry, příjezdová cesta, výmalba interiéru či koberce. Ujistěte se tak, že části domu viditelné z ulice jsou v dobrém stavu, dohlédněte, aby příjezdová cesta nebyla ucpaná nástroji či odpadem. Vymalujte, interiér pak budí dojem, že jste se o něj dobře starali. Koberce vyčistěte, těch opravdu omšelých se zbavte.

5. Neukvapte se

Připravte se na tvrdé vyjednávání – jde vám přece o nejlepší cenu za nejlepších podmínek. Snažte se dostat z každé nabídky co nejvíce, a pokud druhá strana nechce přistoupit, nebojte se nabídku odmítnout. Při vyjednávání vám pomůže, když porozumíte situaci kupujících a jejich motivu.

6. Požadujte bonusy

Při zvažování nabídek sledujte kromě ceny i jiné výhody. Například, že kupující bude hradit většinu nebo všechny náklady spojené s převodem nemovitosti či provede všechny opravy. Plus je také, pokud má kupec předběžně schválené financování a je připraven k rychlému uzavření transakce, nebo když má všechny peníze v hotovosti.

7. Zkontrolujte stav domu

Odborná prohlídka domu, která zahrnuje inspekci vodovodu, střechy nebo elektrických rozvodů, chrání vás i kupujícího. Získáte tak detailní dokumentaci o aktuálním stavu vaší nemovitosti v době prodeje, která vás může ušetřit zbytečných problémů a reklamací ze strany kupujícího v budoucnu.

Nejen cena prodává

Cílem úspěšného prodeje je, aby si nemovitost za dobrou cenu prohlédlo co nejvíce lidí. Stav vaší nemovitosti je však rovněž velmi důležitý. Oprava některých drobných defektů (třeba loupající se omítka nebo vybledlá barva) tak může dramaticky zlepšit celkový dojem z nemovitosti. Někdy dokonce stojí za zvážení větší oprava či modernizace. Zlepšením vnějšího vzhledu můžete prodej značně urychlit.

Autor je realitní konzultant společnosti Fichtner

Autor: Danny Hochmann

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web