Jurečka: Fond těžko pojistitelných rizik začne fungovat od ledna 2016

Fond těžko pojistitelných rizik, který má zemědělcům pomáhat v případě výrazného poklesu produkce, by měl podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) začít fungovat 1. ledna příštího roku. Ministr očekává výrazný zájem zemědělců o zapojení do fondu.

Marian Jurečka
6.9.2015 14:43   |  

„Je připraven ke spuštění a já věřím, že od příštího roku tento fond spustíme,“ uvedl Jurečka. Fond, který má chránit před riziky těžko pojistitelnými komerčně, bude založen na principu solidarity. Přispívat do něj budou zemědělci i stát. „Budeme jasně dopředu vědět, když poklese sklizeň určité plodiny o 30 procent (pod dlouhodobý průměr), tak budeme z tohoto fondu kompenzovat,“ podotkl také ministr.

Zapojení do fondu má být dobrovolné. Zemědělci, kteří se nezapojí, ale podle Jurečky nemohou počítat s tím, že jim stát například v období dlouhotrvajícího sucha bude škody platit. „Já si myslím, že prakticky žádný zemědělec v České republice nemůže říct: 'Mě se to netýká a já jsem v klidu',“ je přesvědčen Jurečka.

Část zemědělců, která do fondu vstoupí, by v dubnu nebo květnu odhadl tak na třetinu. Po letním suchu ale očekává výrazně vyšší zájem. „Kdyby to byla více než polovina, myslím, že by to byl slušný základ na to, aby se ten fond nastartoval,“ poznamenal Jurečka. Ministr také vyjádřil přesvědčení, že podpora takzvané zelené nafty by se v průběhu příštího roku měla rozšířit i na živočišnou výrobu. Pokud jde o momentálně nízké výkupní ceny mléka, měla by podle něj EU spustit intervenční nákupy.


Čtěte také.

Ministerstvo zemědělství připravuje fond nepojistitelných rizik pro zemědělce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francie zakázala dovoz českých třešní, i když se tam nikdy nevyvážely

Francouzská vláda vydala seznam devíti zemí včetně České republiky, které nesmějí vyvážet do Francie třešně. Důvodem je používání problematické látky dimetoát v pesticidech. Na… více

Komerční prezentace
Mobilní web