Kaddáfí a Mubarak střádali na švýcarských kontech stovky milionů franků

3.5.2011 11:47   |  

Švýcarsko sečetlo účty zpochybněných nebo už svržených autokratických vládců tří severoafrických zemí – Libye, Egypta a Tuniska. Ve dvou případech jde o stovky milionů švýcarských franků, v jednom o desítky. Konta jsou už z dřívějšího rozhodnutí švýcarských orgánů zablokována.

Nejméně z arabských vládců měl na švýcarských kontech tuniský exprezident Zín Abidín bin Alí - asi 60 milionů franků (1,1 miliardy korun). Několikanásobně víc tam ukládal libyjský despota Muammar Kaddáfí – celkem zhruba 360 milionů švýcarských franků (asi 6,8 miliardy korun).

„Tato suma byla zmrazena na základě blokačního rozhodnutí švýcarské vlády podle zákona o potírání ilegálních účtů ve Švýcarsku,“ řekl mluvčí švýcarského ministerstva zahraničí Lars Knuchel agentuře Reuters.

Největší částku měl ve švýcarských bankách bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Celkem 410 milionů franků (asi 7,7 miliardy korun). Zmrazení fondů, které by mohly patřit Mubarakovi, oznámilo Švýcarsko už 11. února. Obdobně postupovalo i u fondů dalších dvou arabských vůdců.

Bern v posledních letech změnil své zákony, pokud jde o fondy svržených diktátorů v bankách švýcarské konfederace. Ve snaze zlepšit svůj obraz ve světě nyní Švýcarsko umožňuje vrátit prostředky, které si v jeho bankách uložili svržení autoritativní vládci, zpět zemím, kterým dotyční předtím vládli. Podle těchto zásad byla zmrazena například i konta samozvaného vítěze voleb v Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Lékařská komora prohrála, Číňané mohou dál léčit Čechy

Čínští lékaři mohou dál působit ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, a to na základě výjimky ministerstva zdravotnictví. Tradiční čínská medicína se tak dál bude prosazovat v… více

Mobilní web