Kalousek chce prodloužit lhůtu na vstup do druhého pilíře

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce prodloužit dobu, během níž mohou lidé nad 35 let vstoupit do druhého pilíře reformy penzí. Lhůta pro vstup vyprší na konci června. Penzijní společnosti očekávaly, že v druhém pilíři bude do konce června asi půl milionu lidí, v květnu jich přitom bylo jen zhruba 47 tisíc.

 Miroslav Kalousek
24.6.2013 7:28   |  

Kalousek chce změnu prosadit jako součást úprav důchodového systému, které zpracovalo ministerstvo financí, aby k účasti na reformě penzí motivovalo více lidí. Návrh o prodloužení lhůty pro vstup do druhého pilíře hodlá ministr předložit formou poslaneckého návrhu, píší Lidové noviny.

Zákonodárci ale nemají šanci změnu během týdne schválit. Pokud by prošla Sněmovnou, narazila by zřejmě v Senátu, kde má většinu ČSSD. Sociální demokraté již dříve oznámili, že po volbách projekt zruší.

Lidé by se tak podle deníku mohli spíše dočkat znovuotevření systému. Pokud by byla novela schválená bez průtahů, mohlo by se tak stát v lednu 2014. „Naší povinností je pokusit se změny prosadit. Suverénem je sněmovna,“ řekl Kalousek. Nyní však není jisté, zda bude koaliční vláda pokračovat.

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.


Čtěte také:

Pro hasiče, policisty či vojáky bude druhý pilíř výhodnější. Vydělají více

Výpočet odborů: druhý pilíř se vyplatí až u mzdy nad 37 500 korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web