Katarský průzkum: Praha je pro banky stále zajímavější cílovou stanicí

Praha se zvedá z prachu evropské finanční periferie. Alespoň o tom hovoří analýza londýnského think tanku Z/Yen financovaného vládou v arabském Kataru. Česká metropole si v žebříčku 83 světových finančních center polepšila oproti loňsku o 12 pozic, a nechala tak za sebou sousední Varšavu a Budapešť, ale i města jako Madrid nebo Helsinki. V rámci světa patří Praze 63. pozice.

 Václavské náměstí
8.10.2014 14:21   |  

Takzvaný index globálních finančních center (GFCI) měří konkurenceschopnost světových měst podle jejich atraktivity pro podnikání bank a dalších finančních institucí.

V úvahu bere širokou škálu faktorů od tržního prostředí, úrovně trhu práce, přes zdanění a infrastrukturu, až po intenzitu místní regulace. Započítává i hodnoty mezinárodně uznávaných indexů organizací jako OSN, OECD, či Světové banky, stejně jako výsledky dotazníků od více než 3500 respondentů zaměstnaných ve finančním sektoru.

Praha měla úspěch u respondentů z Ameriky a Blízkého východu

„Z regionu střední a východní Evropy (CEE) si nejvíce polepšila Praha, nejvíc naopak ztratila Moskva,“ uvádí spoluautor analýzy Said Ibrahimi. Po tureckém Istanbulu a kazašské Almatě řadí Z/Yen Prahu na třetí místo v oblasti CEE a střední Asie.

Příznivější hodnocení dostala české metropole od respondentů z Ameriky a Blízkého východu, naopak nejméně zajímavá je Praha pro západní Evropu a Asii.

Stále atraktivní New York

Nejatraktivnější světovou metropolí zůstal pro finanční kapitál New York, následovaný Londýnem, Hong Kongem a Singapurem. Pod vlivem erodujícího bankovního tajemství si o dvě místa pohoršil švýcarský Curych, o čtyři pozice propadla Ženeva.

Skokanem roku se naopak stalo tchajwanské Tchaj-pej, které si v žebříčku polepšilo o téměř 30 příček. Podle studie výrazně zatraktivnělo i Mexico City, Glasgow nebo Bombaj. Žebříček atraktivity uzavírá trojice měst Tallinn, Atény a Reykjavík.


Čtěte také:

Důležitá je Praha, ne Ostrava nebo Brno, prohlásil Hudeček. Sklidil kritiku

Prázdné gesto? Praha pozastavila partnerství Moskvě a Petrohradu

České banky mají nejvíc kapitálu v historii

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Skupina ČEZ prodává sídliště v Praze-Písnici i s nájemníky

Energetická skupina ČEZ se zbavuje realitního dědictví, které na státní podnik přešlo ještě z dob socialismu. Aktuálně nabízí k prodeji soubor panelových domů v Praze 4 poblíž… více

Komerční prezentace
Mobilní web