Katarský průzkum: Praha je pro banky stále zajímavější cílovou stanicí

Praha se zvedá z prachu evropské finanční periferie. Alespoň o tom hovoří analýza londýnského think tanku Z/Yen financovaného vládou v arabském Kataru. Česká metropole si v žebříčku 83 světových finančních center polepšila oproti loňsku o 12 pozic, a nechala tak za sebou sousední Varšavu a Budapešť, ale i města jako Madrid nebo Helsinki. V rámci světa patří Praze 63. pozice.

 Václavské náměstí
8.10.2014 14:21   |  

Takzvaný index globálních finančních center (GFCI) měří konkurenceschopnost světových měst podle jejich atraktivity pro podnikání bank a dalších finančních institucí.

V úvahu bere širokou škálu faktorů od tržního prostředí, úrovně trhu práce, přes zdanění a infrastrukturu, až po intenzitu místní regulace. Započítává i hodnoty mezinárodně uznávaných indexů organizací jako OSN, OECD, či Světové banky, stejně jako výsledky dotazníků od více než 3500 respondentů zaměstnaných ve finančním sektoru.

Praha měla úspěch u respondentů z Ameriky a Blízkého východu

„Z regionu střední a východní Evropy (CEE) si nejvíce polepšila Praha, nejvíc naopak ztratila Moskva,“ uvádí spoluautor analýzy Said Ibrahimi. Po tureckém Istanbulu a kazašské Almatě řadí Z/Yen Prahu na třetí místo v oblasti CEE a střední Asie.

Příznivější hodnocení dostala české metropole od respondentů z Ameriky a Blízkého východu, naopak nejméně zajímavá je Praha pro západní Evropu a Asii.

Stále atraktivní New York

Nejatraktivnější světovou metropolí zůstal pro finanční kapitál New York, následovaný Londýnem, Hong Kongem a Singapurem. Pod vlivem erodujícího bankovního tajemství si o dvě místa pohoršil švýcarský Curych, o čtyři pozice propadla Ženeva.

Skokanem roku se naopak stalo tchajwanské Tchaj-pej, které si v žebříčku polepšilo o téměř 30 příček. Podle studie výrazně zatraktivnělo i Mexico City, Glasgow nebo Bombaj. Žebříček atraktivity uzavírá trojice měst Tallinn, Atény a Reykjavík.


Čtěte také:

Důležitá je Praha, ne Ostrava nebo Brno, prohlásil Hudeček. Sklidil kritiku

Prázdné gesto? Praha pozastavila partnerství Moskvě a Petrohradu

České banky mají nejvíc kapitálu v historii

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web