Každý Čech letos zaplatí měsíčně na daních přes 10 tisíc korun

Každý občan České republiky státu letos měsíčně odvede na daních přes 10 tisíc korun. Nejvíce z toho putuje na sociální pojištění. I to se například mohou lidé dozvědět z brožurky, kterou vydalo ministerstvo financí, aby lidem vysvětlilo, jak vlastně funguje státní rozpočet.

 Daňové přiznání (ilustrační foto)
31.3.2014 14:25   |  

Na dani z přidané hodnoty každý občan podle předpokladů rozpočtu zaplatí letos měsíčně 2323 korun, na spotřební dani 1152 korun a na dani z příjmu fyzických osob 1128 korun. Na sociálním pojištění lidé odvedou 4312 korun. Brožura také popisuje funkce státního rozpočtu, proces přípravy a rozebírá letošní výhledy.

Dokument hojně proložený fotografiemi a grafy má představovat českou verzi „Rozpočtu pro občany“ (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje například Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

„Není v silách běžného člověka se podrobně seznámit s detaily státního rozpočtu. Chceme občanům přiblížit tvorbu dokumentu, který zásadně ovlivňuje jejich životy. Doufáme, že brožura pomůže daňovým poplatníkům získat lepší představu o tom, jak stát nakládá s jejich prostředky,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1211,3 miliardy korun a příjmy 1099,3 miliardy korun.

Celkové daňové příjmy rozpočtu:

Zdroj Informační brožura Státní rozpočet v kostce (MF)


Čtěte více:

Češi méně kouří, loňský výběr spotřební daně po letech klesl

Stejný zisk jako loni, ale daň vyšší o necelých 52 tisíc Kč

Babiš navrhuje třetí sazbu DPH, chce také odložit jednotné inkasní místo


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web