Každý Nor je milionář. Teoreticky

Norský státní ropný fond dělá z Norů teoretické milionáře. Počítadlo na stránkách norské centrální banky, která fond spravuje, ukazuje, že ve fondu je již 5,11 bilionu norských korun (16,7 bilionu korun). Norsko má podle posledních oficiálních odhadů zhruba 5,1 milionu obyvatel, na každého tak připadá více než milion norských korun.

ilustrační foto
9.1.2014 17:21   |  

Je to vůbec poprvé, kdy fond dosáhl hranice milionu na obyvatele, uvedl mluvčí banky Thomas Sevang. Norský ropný fond je největším státním investičním fondem na světě. Fond spravuje a investuje přebytky příjmů z prodeje ropy a plynu, aby zabránil přehřátí norské ekonomiky. Vlastní zhruba jedno procento světových akcií, ale také dluhopisy a reality od Londýna po Boston.

Běžní Norové však nemají přístup k těmto penězům a nemohou je utrácet. Peníze ve fondu jsou určené na horší časy a pro budoucí generace a mají zemi ochránit před případným nečekaným výkyvem cen ropy a plynu. Vláda smí ročně utratit čtyři procenta financí ve fondu, což je o něco více, než činí roční návratnost investic.

Přestože Norsko převážnou část obrovských zisků z prodeje ropy a plynu ukládá do fondu, příjmy země jsou i tak vysoké a to podle některých analytiků přispívá k tomu, že stát se zdráhá uskutečnit reformy nebo snížit dotace, které jsou jinde nemyslitelné. Díky zemědělským dotacím mohou třeba zemědělci v polárních oblastech chovat dojnice ve vytápěných kravínech.

Podle některých pak bohatství země přispívá i k tomu, že některým Norům se nechce pracovat. „Jeden z pěti lidí v produktivním věku dostává místo práce nějakou formu sociální podpory,“ upozornil hlavní ekonom DNB Markets Oeystein Doerum. Oficiální míra nezaměstnanosti v zemi přitom činí 3,3 procenta.

Norsko je sedmým největším vývozcem ropy na světě. Výše peněz ve fondu nyní odpovídá 183 procentům loňského hrubého domácího produktu země. Do roku 2030 se částka ve fondu má zvýšit na 220 procent HDP.


Čtěte také:

Dluhy Švédů výrazně rostou. Začínají být hrozbou

Moskva odmítá brát ryby z Norska

Prezident Severské obchodní komory: Věříme v sociální stát, ale vysoké daně jsou mýtus

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš, Chovanec a Němeček nechodí na interpelace. Zkrátí se debaty?

Babiš, Chovanec a Němeček nechodí na interpelace. Zkrátí se debaty?

Původní návrh ANO na pevné lhůty projednávání zákonů a zkrácení interpelací ve sněmovně podporuje stále více poslanců. Části opozice ale vadí Babišův přístup. více

Komerční prezentace
Mobilní web