KBC mění plán. Už nechce uvést akcie ČSOB na burzu

13.7.2011 10:14   |  

aktualizováno Belgická společnost KBC potvrdila, že neplánuje uvést menšinový podíl akcií tuzemské ČSOB na burzu. Žádá kvůli tomu Evropskou komisi o souhlas se změnou původní dohody a místo toho chce prodat některá aktiva v Polsku.

Uvedení menšinového podílu akcií ČSOB na burzu bylo jednou z podmínek, které belgické bance umožnily v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 172 miliard korun). KBC dnes uvedla, že „po pečlivém a důkladném zvážení“ společně s belgickými úřady předložila Evropské komisi návrh změn tohoto strategického plánu z roku 2009.

KBC zároveň upustila od emise maďarské K&H Bank Zrt. a prodeje a zpětného pronájmu centrály KBC v Belgii. Místo toho hodlá odprodat polské bankovní a pojišťovací dceřiné společnosti KBC Kredyt Bank a Warta a prodat nebo uvolnit vybraná aktiva ABS a CDO.


Čtěte také: KBC možná místo emise akcií ČSOB prodá aktiva v Polsku


Od úprav navrhovaných v žádosti KBC očekává uvolnění stejného objemu kapitálu jako v případě původně zamýšlených opatření.

Emise akcií ČSOB se původně měla uskutečnit na konci března, v jeho polovině však KBC emisi pozastavila, to, že by se emise neměla vůbec uskutečnit tehdy KBC popírala.

„Jsme v „pohotovostním režimu“, abychom program IPO spustili ve chvíli, kdy budou optimální podmínky pro úspěšný průběh celé transakce,“ uváděla v polovině března skupina KBC. Získané peníze chtěla skupina použít na splacení části dluhů, které má u vlámské vlády a Evropské komise z doby bankovní krize. Prodej asi 40procentního podílu ČSOB měl vynést řádově 40 miliard korun.

Změnu názoru na uskutečnění emise dnes KBC odůvodnila tím, že některá opatření, obsažená v původním strategickém plánu společnosti, se stala pro dosažení zamýšlenéhoé cíle méně účinná. KBC chce dodržet časový rámec svého plánu a vrátit vyrovnat své dluhy vůči vlámské vládě včas.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web