KBC možná místo emise akcií ČSOB prodá aktiva v Polsku

28.4.2011 9:31   |  

Belgická skupina finančních služeb KBC zvažuje, že místo emise akcií ČSOB prodá v Polsku banku Kredyt Bank a pojišťovnu Warta. Ve svém dnešním vydání o tom informuje belgický deník De Tijd.

KBC chtěla peníze získané prodejem akcií ČSOB použít na splacení části dluhů, které má u vlámské vlády a Evropské komise z doby bankovní krize. Emisi akcií ale už několikrát odložila. V době krize získala státní pomoc ve výši sedmi miliard eur (168,6 miliardy korun). Svůj souhlas k tomu ale musela dát Evropská komise, která pomoc pro KBC podmínila její restrukturalizací a omezením aktivit.

KBC některá svá aktiva v různých zemích už prodala, nicméně minulý měsíc zrušila plán prodat svoji divizi privátního bankovnictví KBL European Private Bankers do rukou indické investiční skupiny Hinduja. De Tijd bez dalších podrobností uvedl, že emise akcií ČSOB se ukázala být obtížná a KBC místo toho uvažuje o prodeji svého majetku v Polsku.

Server Patria.cz dodává, že podle listu De Tijd KBC dosud ohledně IPO akcií ČSOB nepřijala rozhodnutí. Muvčí skupiny KBC nicméně na dotaz listu uvedl, že banka postupuje ohledně IPO ČSOB nadále v souladu s Evropskou komisí odsouhlaseným plánem.

Start primární emise akcií ČSOB, která se měla uskutečnit na konci března, banka pozastavila v polovině minulého měsíce. KBC ale zároveň popírá spekulace, že k žádné emisi akcií nakonec vůbec dojít nemá.

„Přípravy prodeje minoritního podílu naší české bankovní dceřiné společnosti pokračují. Jsme v „pohotovostním režimu“, abychom program IPO spustili ve chvíli, kdy budou optimální podmínky pro úspěšný průběh celé transakce,“ uvedla v polovině března skupina KBC v oficiálním prohlášení.

Pokud se emise akcií měla uskutečnit na základě výsledků loňského hospodaření ČSOB, směla tak KBC učinit podle regulatorních pravidel nejpozději do konci března. Primární úpisy akcií jsou v souladu s regulací uskutečňovány nejčastěji po pololetních či celoročních výsledcích hospodaření dané společnosti, dodává Patria.cz.

Autor: čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web