KBC přijde v Irsku a Británii o 330 milionů eur

6.1.2011 12:27   |  

Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC odepíše další značné ztráty z aktivit v Irsku, které se po krachu místního realitního trhu propadlo do bankovní krize. Vlastník přední české banky ČSOB dnes rovněž oznámil nečekané odpisy u leasingové pobočky v Británii. Celkem bude muset na ztráty v obou zemích ze zisku obětovat 330 milionů eur (asi 8,2 miliardy korun).

V Irsku, kde působí pobočky KBC Bank Ireland a KBC Finance Ireland, skupina po dnešním oznámení nových ztrát odepíše ze svého portfolia hypotečních úvěrů celkem 263 milionů eur. Akcie KBC po zprávě klesly o více než tři procenta.

Analytici zvýšení odpisů KBC v Irsku čekali, protože své úvěry zde musely v poslední době hromadně odepisovat všechny místní banky. To dostalo do krize vládní finance, protože vláda se v roce 2008 zaručila za každý závazek domácích bank a nyní na to bude muset vyčlenit kolem 50 miliard eur. Irsko kvůli tomu požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond v listopadu o finanční pomoc, z níž většina půjde na rekapitalizaci bank.

Zvýšené odpisy do rezerv proti irským úvěrovým aktivitám musely provést i další zahraniční banky působící v Irsku. Britská Lloyds v prosinci upozornila, že bude potřebovat mnohem vyšší rezervy na irské operace, než dosud předpokládala, protože objem nesplácených úvěrů do komerčních a obytných realit roste. Objem špatných úvěrů v Irsku Lloyds vyčíslila na 4,3 miliardy britských liber (zhruba 126 miliard korun). Odpis 150 milionů eur u britské pobočky UK Lease však byl pro analytiky překvapivý. KBC uvedla, že vnitřní audit zde nalezl nesrovnalosti některých kontraktů.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web