KBC Securities snižuje cílovou cenu Orka

17.8.2010 18:06   |  

Cenné papíry developerské společnosti Orco se po dlouhých měsících opět dostávají do hledáčku analytiků. Více než po roce a půl, kdy se v červenci objevilo na trhu investiční doporučení od Komerční banky s odhadem růstu cílové ceny akcií Orka na 5,60 eura za kus, dnes zveřejnili nový pohled na akcie developera i analytici KBC Securities.

Její experti však ideální cenu akcií Orka snížili z předchozích 6,50 eura za akcii také na 5,60 eura za kus. Aktuálně se akcie Orka na pražské burze obchodují za ceny 138 korun za akcii, tedy právě na úroveň doporučovanou KBC. Po oznámení nové cílovky přidaly sedm procent.

KBC Securities ve své analýze realitního byznysu ve střední a východní Evropě uvádí několik důvodů, které vedly ke snížení cílové ceny. „Kvůli obavám ohledně zotavení globální ekonomiky nečekáme žádný silný obrat na realitních trzích v regionu,“ zní hlavní závěr analýzy. Změna cílové ceny Orkareaguje i na zprávu o snížení účasti developera v projektu na chorvatském Hvaru z 55 procent na 48 procent. KBC investorům také připomíná, že ve hře zůstává i černý scénář budoucnosti Orka – bankrot firmy.

I když jeho naplnění KBC Securities dává „jen“ pět procent, naprosto vyloučen není. Příznivý dopad na hospodaření Orka v prvním pololetí má mít podle expertů KBC jednorázové přecenění hodnoty dluhopisů, které by mělo firmě vynést přes 60 milionů eur.

Zlomovým dnem, který je investory netrpělivě očekáván, je 31. srpen. Orco má ohlásit nejen pololetní výsledky hospodaření, ale uvést i aktuální hodnotu čistého jmění na akcii (NAV). „Hodnotu majetku připadající na jednu akcii ovlivnilo na jaře navyšování kapitálu a není vyloučeno, že investoři si to nenechají líbit,“ řekl analytik Capital Partners Jiří Zendulka.

Stávající akcionáři Orka by také neměli zapomínat na to, že firma může v budoucnu opět použít ke svému financování emisi nových akcií. „Nelze vyloučit, že by případný úpis akcií proběhl pod hodnotou čistého jmění na akcii,“ dodávájí analytici KBC Securities.

Manažer Orka skupuje akcie

Ze statistik ČNB o takzvaných manažerských obchodech s cennými papíry vyplývá, že akcie Orka během července a srpna skupoval nejen ředitel firmy Jean-François Ott, ale i s ním spojená firma Joho Compagnie. Během července a srpna oba muži skoupili celkem téměř 25 tisíc akcií a několik tisíc warrantů. Podle analytiků nákupy v uvedeném rozsahu cenu akcií firmy na burze ne- ovlivní, mohou ale ukázat, že manažeři Orka firmě věří.

Sledujte akcie společnosti Orco online na E15

Vývoj akcií Orka za uplynulý týden

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web