KBC v závěru roku prudce zvýšila zisk

10.2.2011 11:05   |  

aktualizováno Belgická finanční skupina KBC, jejíž součástí je i ČSOB, ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 724 milionů eur (asi 17,5 miliardy korun). To je meziroční nárůst o 138 procent a výrazně lepší výsledek, než čekali analytici. Za celý loňský rok banka dosáhla čistého zisku 1,86 miliardy eur (zhruba 45 miliard korun) proti ztrátě 2,47 miliardy eur v roce 2009.

„Vysoké úrovně zisku jsme v posledním čtvrtletí roku 2010 dosáhli díky vysokým příjmům, které nám zajistil náš strategický model bankovních a pojišťovacích služeb na domácích trzích v Belgii a v regionu střední a východní Evropy,“ poznamenal ředitel KBC Jan Vanhevel. Zčásti pomohl také odprodej majetku. Žádný konkrétní výhled banka neposkytla.

Základní čistý zisk, který bere v úvahu více faktorů včetně odpisů, ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 23 procent na 168 milionů eur (asi 4,1 miliardy korun). I to je lepší výsledek, než se čekalo. Banka sice musela dál vytvářet rezervy proti ztrátovým úvěrům v Irsku, dobré výsledky v Belgii a v zemích střední a východní Evropy ale tento vliv částečně vyrovnaly.


Čtěte také: ČSOB loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 13 miliard


Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že KBC vytvoří v posledním čtvrtletí loňského roku čistý zisk 453 milionů eur, celoroční zisk pak odhadli na 1,59 miliardy eur. U základního čistého zisku počítali s propadem až na 81,9 milionu eur.

Banka, která během finanční krize obdržela státní pomoc ve výši sedmi miliard eur (téměř 170 miliard korun), už v lednu varovala, že kvůli potížím v Irsku bude muset převést do rezerv asi 300 milionů eur. Objem úvěrů, které KBC v Irsku poskytla, na konci loňského roku činil 17,2 miliardy eur. Na trzích střední a východní Evropy se situace pro KBC vyvíjí mnohem příznivěji, do rezerv na ztrátové úvěry tam banka převedla mnohem méně než ve třetím čtvrtletí.

KBC se už dříve s Evropskou unií dohodla, že menšinový podíl v ČSOB uvede na pražskou burzu cenných papírů. Byla to jedna z podmínek, které KBC umožnily čerpat zmíněnou státní pomoc. Některé zdroje loni uváděly, že akcie se na burze patrně neobjeví dříve než ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nic bližšího k tomu KBC neuvedla ani dnes.

„Přípravy na uvedení menšinového podílu v naší české bankovní součásti na burzu pokračují podle plánu. Program primární veřejné nabídky (IPO) akcií jsme připraveni zahájit v okamžiku, kdy budou pro úspěšnou transakci optimální podmínky,“ uvedla KBC.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web