KBC v závěru roku prudce zvýšila zisk

10.2.2011 11:05   |  

aktualizováno Belgická finanční skupina KBC, jejíž součástí je i ČSOB, ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 724 milionů eur (asi 17,5 miliardy korun). To je meziroční nárůst o 138 procent a výrazně lepší výsledek, než čekali analytici. Za celý loňský rok banka dosáhla čistého zisku 1,86 miliardy eur (zhruba 45 miliard korun) proti ztrátě 2,47 miliardy eur v roce 2009.

„Vysoké úrovně zisku jsme v posledním čtvrtletí roku 2010 dosáhli díky vysokým příjmům, které nám zajistil náš strategický model bankovních a pojišťovacích služeb na domácích trzích v Belgii a v regionu střední a východní Evropy,“ poznamenal ředitel KBC Jan Vanhevel. Zčásti pomohl také odprodej majetku. Žádný konkrétní výhled banka neposkytla.

Základní čistý zisk, který bere v úvahu více faktorů včetně odpisů, ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 23 procent na 168 milionů eur (asi 4,1 miliardy korun). I to je lepší výsledek, než se čekalo. Banka sice musela dál vytvářet rezervy proti ztrátovým úvěrům v Irsku, dobré výsledky v Belgii a v zemích střední a východní Evropy ale tento vliv částečně vyrovnaly.


Čtěte také: ČSOB loni zvýšila čistý zisk o čtvrtinu na 13 miliard


Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že KBC vytvoří v posledním čtvrtletí loňského roku čistý zisk 453 milionů eur, celoroční zisk pak odhadli na 1,59 miliardy eur. U základního čistého zisku počítali s propadem až na 81,9 milionu eur.

Banka, která během finanční krize obdržela státní pomoc ve výši sedmi miliard eur (téměř 170 miliard korun), už v lednu varovala, že kvůli potížím v Irsku bude muset převést do rezerv asi 300 milionů eur. Objem úvěrů, které KBC v Irsku poskytla, na konci loňského roku činil 17,2 miliardy eur. Na trzích střední a východní Evropy se situace pro KBC vyvíjí mnohem příznivěji, do rezerv na ztrátové úvěry tam banka převedla mnohem méně než ve třetím čtvrtletí.

KBC se už dříve s Evropskou unií dohodla, že menšinový podíl v ČSOB uvede na pražskou burzu cenných papírů. Byla to jedna z podmínek, které KBC umožnily čerpat zmíněnou státní pomoc. Některé zdroje loni uváděly, že akcie se na burze patrně neobjeví dříve než ve druhém čtvrtletí letošního roku. Nic bližšího k tomu KBC neuvedla ani dnes.

„Přípravy na uvedení menšinového podílu v naší české bankovní součásti na burzu pokračují podle plánu. Program primární veřejné nabídky (IPO) akcií jsme připraveni zahájit v okamžiku, kdy budou pro úspěšnou transakci optimální podmínky,“ uvedla KBC.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web